Przypomnijmy, że w otwarciu Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II uczestniczyli przedstawiciele rządu (m.in. minister Piotr Gliński) i Kancelarii Prezydenta. Oficjalne uroczystości inauguracyjne odbyły się 19 października.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mijają kolejne dni, a placówka powstała przy udziale subwencji budżetowych (ponad 217 milionów złotych publicznego wsparcia) jest nadal zamknięta jednak dla zwiedzających.
Kiedy zaplanowane jest otwarcie dla publiki? Udało nam się ustalić, że eksponaty będzie można zobaczyć dopiero w 2024 roku. Potwierdzają to przedstawiciele muzeum, którzy przekazali nam odpowiedzi na pytania w trybie dostępu do informacji publicznej.
Otwarcie Muzeum dla zwiedzających jest uzależnione od wykonania wystawy stałej przez wykonawcę. Na chwilę obecną przewidywany termin to wiosna 2024 roku - poinformował nas o. Jan Król, CSsR Dyrektor Muzeum.
Czytaj także: Rozpacz ojca Rydzyka. Brakuje mu pieniędzy
Ile zostało do otwarcia muzeum o. Rydzyka?
Władze placówki dodają, że aktualnie ukończone jest 70 procent wszystkich działań. Prace idą jednak zgodnie z planem.
Do wykonania pozostało ok. 30 proc. wystawy stałej (zgodnie z Harmonogramem Rzeczowo Finansowym) oraz roboty generalnego wykonawcy związane z naprawą wad i usterek zgłoszonych przy odbiorze końcowym budynku Muzeum - dodał o. Król.
Zapytaliśmy również jakie ceny biletów będą obowiązywały w muzeum. Te nie są jednak jeszcze ustalone.
Przypomnijmy, że do muzeum trafi owiany sławą "miecz Jacka Sasina" czyli artefakt z czasów Mieszka I, który bezpośrednio przekazała o. Tadeuszowi Rydzykowi firma Enea.