Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Paulina Antoniak
Paulina Antoniak | 

Właściciele firm nie muszą płacić składek ZUS? Jest decyzja Sądu Najwyższego

39

Sąd Najwyższy zdecydował, że w przypadku, gdy przedsiębiorcy wprowadzą jedną zmianę organizacyjną w swojej działalności, nie muszą płacić składek ZUS. Jest to swego rodzaju rewolucja w orzecznictwie.

Właściciele firm nie muszą płacić składek ZUS? Jest decyzja Sądu Najwyższego
Sąd Najwyższy zdecydował, że w przypadku, gdy przedsiębiorcy wprowadzą jedną zmianę organizacyjną w swojej działalności, nie muszą płacić składek ZUS (Adobe Stock)

Tysiące przedsiębiorców może odetchnąć z ulgą - Sąd Najwyższy właśnie stanął po ich stronie. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", jego decyzja dotyczy wszystkich tych, którzy dysponując znaczną większością udziałów w spółce, obawiali się, że będą mogli zostać uznani przez ZUS za wspólników jednoosobowych.

Chodzi głównie o informatyków, grafików, projektantów, redaktorów, ale także elektryków czy budowlańców. Prawnicy wskazują, że jest to wyrok przełomowy.

Przedsiębiorcy muszą opłacać składki ZUS, jednak nie są one zależne od tego, ile uda im się zarobić w danym miesiącu. Przepisy stanowią, że muszą być opłacane od zadeklarowanej kwoty, która nie może być jednak niższa niż 60 proc. prognozowanego średniego wynagrodzenia. W tym roku ustalono je na poziomie 7824 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapobiegliwi na przegranej pozycji w ZUS-ie. "Chodził do kasyna, dostanie umorzenie"

Oznacza to, że właściciele firm muszą płacić miesięcznie 1600,32 zł. Wielu przedsiębiorców uważa to za zbyt duże obciążenie dla prowadzonego biznesu. Co za tym idzie poszukują legalnych sposobów, aby je zmniejszyć.

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na uniknięcie płacenia składek ZUS jest zmiana formy działalności z jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) na spółkę z o.o.

W spółce z o.o. wspólnicy muszą określić, ile udziałów przypada na konkretną osobę. I to właśnie ten podział udziałów kwestionowały ZUS i sądy. Teraz Sąd Najwyższy wydał przełomową uchwałę.

Zgodnie z uchwałą SN sygn. III UZP 8/23 z dnia 21 lutego 2024 "wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych".

- Uchwała SN opowiedziała się za stosowaniem literalnej wykładni prawa, tzn. uwzględnieniem suchej treści przepisu w pierwszej kolejności. Obecnie pomysłowi przedsiębiorcy, pragnący uniknąć składek na ZUS, uzyskali wsparcie merytoryczne z samej góry wymiaru sprawiedliwości - ocenia "Super Express".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić