W polskim wojsku są coraz większe pieniądze. W 2022 r. najniższa stawka uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego wynosiła 4 560 zł brutto. W porównaniu do 2015 r. to wzrost o 2 060 zł, czyli o 82,4 procent.
Ustawa o obronie ojczyzny sprawiła, że pojawiły się nowe formy służby, np. dobrowolna zasadnicza czy pełniona w rezerwie aktywnej i pasywnej. Jak podkreśla "Dziennik Wschodni", 19. Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej (19 NBOT) rozpoczyna w tym roku formowanie nowego batalionu w powiecie hrubieszowskim.
Wśród powiatów, które znajdują się w stałym rejonie odpowiedzialności naszej brygady jest powiat hrubieszowskim, który leży w pasie przygranicznym. I to właśnie tam rozpoczynamy formowanie kolejnego, 192 batalionu lekkiej piechoty - potwierdza płk Robert Kasperczuk, dowódca 19 NBOT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na chętnych do służby czeka 550 miejsc. Wynagrodzenie żołnierzy dzieli się na kilka składowych. Wynagrodzenie zasadnicze (podstawowe) jest zależne od stopnia, jaki posiada dana osoba. Żołnierze w Polsce zarabiają zarabiają minimum 4,5 tysiąca złotych brutto.
Żołnierze Obrony Terytorialnej, w ramach dobrowolnej służby mogą liczyć na kwotę 750 złotych za dwa dni służby w miesiącu.
Życie prywatne i wojskowe
Jak czytamy, żołnierze z poboru ochotniczego będą regularni szkoleni, ale w sposób umożliwiający im połączenia służby z życiem zawodowym i prywatnym. A to dzięki weekendowym rotacjom.
Czytaj więcej: Dalajlama nagrany. Wideo budzi niesmak
Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło plany powołania na ćwiczenia wojskowe w 2023 roku. Wezwania do wojska może otrzymać 200 tysięcy osób.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.