- Liczba chętnych na dobrowolne szkolenia wojskowe znacznie wzrosła od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazała w rozmowie z portalem Bankier.pl mjr Renata Mycio, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Tylko w tym roku przeszkolono 15 tys. osób w ciągu pięciu zrealizowanych turnusów DZSW. Ponadto przeprowadzono dwa skrócone szkolenia, przeznaczone dla kadetów z oddziałów przygotowania wojskowego oraz certyfikowanych wojskowych klas mundurowych.
Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa jest skierowana do absolwentów szkół średnich i ponadpodstawowych. Szkolenie trwa 27 dni i ma być wstępem do aktywnej rezerwy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
6 tys. zł za szkolenie wojskowe
Jego celem tego jest nie tylko przygotowanie do ewentualnej służby wojskowej, lecz także, jak informuje MON, "budowanie patriotycznych postaw i umiejętności potrzebnych do skutecznego działania w dynamicznym środowisku armii".
Podczas szkolenia jego uczestnicy poznają "zasady musztry, regulaminy wojskowe oraz nauczy się podstaw posługiwania się bronią. Ten okres zakończy się złożeniem przysięgi oraz wydaniem książeczki wojskowej".
Czytaj także: Żołnierz zginął w wypadku. Jednostka w żałobie
Uczestnicy szkolenia nie ponoszą żadnych kosztów, a za udział w nim otrzymają uposażenie równoważne najniższemu wynagrodzeniu zasadniczemu żołnierza zawodowego. Obecnie kwota wynosi 6000 zł brutto, co dla osób do 26. roku życia, korzystających z ulg podatkowych, przekłada się na tę samą kwotę netto.
Co istotne, popularność wojskowych szkoleń rośnie, a wśród uczestników pojawia się coraz więcej kobiet, które stanowią już około 30 proc. uczestników.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.