Zapowiadany powrót stawki vat na produkty spożywcze nastąpi w kwietniu br. Ministerstwo Finansów uznało, że rozwiązanie antyinflacyjne jakim była zerowa stawka nie zostanie przedłużone.
Politycy tłumaczą, że rozwiązanie to było czasowe, a obecny spadek inflacji sprawia, że trzeba wrócić do rynkowych zachowań.
Co jednak na ten temat sądzą Polki i Polacy? Sprawdzili to dziennikarze "Super Expressu", którzy w specjalnie przygotowanej sondzie zapytali o powrót VATu na żywność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ankietę przeprowadził Instytutu Badań Pollster metodą CAWI na próbie 1072 dorosłych Polaków. Aż 79 procent badanych opowiedziało się w niej za utrzymaniem zerowej stawki VAT na żywność.
Zmiany w opodatkowaniu podstawowych produktów spożywczych komentowali też politycy.
Ta zmiana uderzy w najuboższych. Ci, którzy mają najmniej, będą musieli w sklepie z czegoś zrezygnować, uszczuplić koszyk, żeby wystarczyło na zapłacenie rachunku - podkreśliła w rozmowie z "Super Expressem" Paulina Matysiak z partii Razem.
"Niech oni przestaną zarzynać finansowo Polaków. Niech przedłużą tę tarczę" - dodał Radosław Fogiel z PiS.
Ale eksperci podkreślają że sytuacja na rynku nie jest zła, inflacja spadła, z wraz z nią potaniało wiele produktów spożywczych. Zwracają też uwagę na "wojnę cenową" pomiędzy znanymi markami sieci sklepów spożywczych. Zdaniem ekonomisty Marka Zubera może to skutecznie wygładzić wzrost cen.
Czytaj także: Ogromne obawy wśród Polaków. Drżą przed 1 kwietnia