Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wrzucił zdjęcie zegarka za 1,4 mln. W sieci się zagotowało

200

Prawdziwą burzę w mediach społecznościowych wywołało zdjęcie zamieszczone przez Jakuba Roskosza. Przedsiębiorca i kolekcjoner zegarków opublikował fotografię czasomierza Patek Philippe Celestial wartego 1,4 mln zł. Wpis wywołał ożywioną dyskusję na temat podatku od dóbr luksusowych w Polsce. Internauci i politycy zaczęli kłócić się, czy taki pomysł sprawdziłby się w naszym kraju.

Wrzucił zdjęcie zegarka za 1,4 mln. W sieci się zagotowało
Wpis Jakuba Roskosza wywołał burzę w mediach społecznościowych (Adobe Stock, Twitter, Jakub Rokosz)

Biznesmen Jakub Roskosz opublikował w czwartek 1 grudnia na swoim profilu na Twitterze zdjęcie luksusowego zegarka. Na fotografii widać model Patek Philippe Celestial, który kosztuje 1,4 mln zł. Warto zaznaczyć, że inne zegarki tej firmy mogą kosztować nawet kilkanaście milionów złotych.

Na tarczy możemy obserwować mapę nieba oraz fazy księżyca. Jeśli zegarek jest zamawiany w Warszawie, mechanizm ustawiany jest w taki sposób, aby pokazywać układ gwiazd nad Warszawą. I to wszystko w zegarku mechanicznym. Magia – napisał Jakub Roskosz.

Głos jako pierwsza na temat zegarka zabrała posłanka Lewicy Anna-Maria Żukowska. W komentarzu zapytała autora zdjęcia "Ale po co?". – Chociażby dla inwestycji? Na wtórnym rynku można kupić go teraz za 2.1 mln. Ale powodów jest całe mnóstwo. Ten jednak najbardziej dobitny i zrozumiały – odpisał błyskawicznie przedsiębiorca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obejrzyj także: Kammel sprawia sobie świąteczny prezent u jubilera?

Przedsiębiorca opublikował zdjęcie zegarka. "Z takich wydatków społeczeństwo nic nie ma"

Wpis Jakuba Roskosza wywołał ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych. Temat podjął m.in. ekonomista Uniwersytetu Warszawskiego Michał Brzeziński. – Dlaczego powinniśmy wprowadzić wysokie podatki od luksusowej konsumpcji? – zaczął swój komentarz.

Z takich wydatków na bezsensowne gadżety społeczeństwo nic nie ma, bogacą się głównie zagraniczni bogacze, a nasze dobra publiczne marnieją – dodał analityk.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Po dwóch dniach głos zabrał w końcu sam autor wpisu. Jakub Roskosz zwrócił uwagę, że nie napisał wcale, jakoby zegarek należał do niego. W rozmowie z mediami potwierdził, że czasomierz był jedynie mierzony.

Sam przedsiębiorca stwierdził, że spotkał się z "mową nienawiści, pogróżkami i wyzwiskami na niewyobrażalną skalę". Warto dodać jednak, że w komentarzach pod jego postem nie pojawiły się słowa, które można określić w ten sposób.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Burza po zdjęciu zegarka. "Fałszywa opowieść o świecie"

Dyskusja skupiła się raczej na podatku od dóbr luksusowych. Po wpisie na temat rzeczonej daniny Michałowi Brzezińskiemu odpisał Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Wziąłbyś się Pan do jakiejś roboty, to wtedy może skłonności do grzebania po cudzych kieszeniach trochę by przeszły – podkreślił.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Na to odpowiedział jednak dziennikarz Kamil Fejfer. – To, o czym mówi Kaźmierczak, zdradza pewną (fałszywą) opowieść o świecie, w którym ciężką pracą dochodzi się do zegarków za 1,5 bańki (albo do blasterów ze Star Warsów). To oczywiście bzdura. Ludzie absurdalnie bogaci nie doszli do swoich bogactw głównie pracą. To nie znaczy, że nie są tytanami pracy. Być może większość z nich jest. Problem w tym, że bardzo duże pieniądze biorą się głównie z fuksa – ocenił.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Na dłuższy wpis w sprawie zdecydował się prezes partii Nowa Nadzieja Sławomir Mentzen. Stwierdził, że osoby, które stać na takie zegarki, dużo podróżują. Podatek od dóbr luksusowych miałby zdaniem polityka zniechęcić je do kupowania takich przedmiotów w naszym kraju.

Nasz budżet straci VAT i dochodowy z tej sprzedaży, milioner i tak będzie miał swój zegarek, a zarobi ktoś, kto nie wprowadza głupich podatków – napisał.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Za wprowadzeniem podatku opowiedział się jednak filozof i publicysta Tomasz Markiewka. Powołując się na ekonomistów Roberta Franka i Philipa Cooka stwierdził, że tak drogie przedmioty, jak zegarki Patek Philip mają tak dużą wartość nie ze względu na swoje możliwości, które są niedostępne w zegarku za kilkaset złotych, ale dlatego, że można w ten sposób "zamanifestować swoją pozycję społeczną" i wysłać sygnał: "zobaczcie, na co mnie stać!".

Przypuśćmy, że nakładamy tak wysokie podatki progresywne na luksusowe zegarki, że podwajają ich cenę. Zegarek, który kosztował wcześniej 700 tys. złotych, teraz kosztuje 1,4 mln, a ten, który kosztował 1,4 mln, kosztuje 2,8 mln. Gdyby zegarek był wartością sam w sobie, stanowiłoby to problem dla kupującego – bo teraz za te same funkcje czy jakość musi zapłacić dwa razy więcej. Ale jeśli jego celem było kupienie rzeczy, na którą stać bardzo niewiele osób, to nic się nie zmieniło. Nadal go stać na zegarek za 1,4 mln złotych, a większości innych ludzi nie stać – to, że ten sam zegarek kosztował kiedyś 700 tys. złotych, nie ma znaczenia – podkreślił Markiewka.
Autor: JKM
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić