Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wyłączanie ogrzewania na noc to pewne oszczędności? Lepiej to przeczytaj

23

Kiedy jesień rozgościła się na dobre i przyniosła ze sobą chłodniejsze dni, w wielu domach i mieszkaniach rozpoczął się sezon na ogrzewanie. Nie da się ukryć, że ten okres to także wzrost rachunków i próba dostosowania domowego budżetu do nowych wydatków. Czy wyłączanie ogrzewania na noc to dobry sposób na oszczędności? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Wyłączanie ogrzewania na noc to pewne oszczędności? Lepiej to przeczytaj
Czy wyłącznie ogrzewania na noc pozwoli zmniejszyć rachunki? Są wątpliwości (Adobe Stock, Robert Petrovic)

Jesień zagościła na stałe — za oknami panuje chłodna pogoda, a prognozy meteorologiczne raczej nie zapowiadają powrotu do bardzo wysokich temperatur. Sezon jesienny to jednak nie tylko zwiastun nadchodzących świąt Bożego Narodzenia czy szaleństw na stokach narciarskich. To także czas, kiedy wydajemy więcej na rzeczy takie jak ciepła odzież, wymiana opon czy ogrzewanie mieszkania. To czynności, które generują duże koszty.

Wielu ludzi stara się uniknąć nadwyrężenia domowego budżetu, dlatego wyszukują różnorodne metody na zredukowanie kosztów. Wiele z nich związanych jest z ogrzewaniem. Często praktykowanym podejściem jest wyłączanie ogrzewania na noc — przecież podczas snu można się dokładnie opatulić kołdrą i chłód nie wydaje się aż tak uciążliwy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoże walczyć z zarazkami. Jak wietrzyć mieszkanie?

Chcesz ograniczyć koszt ogrzewania? Wyłączanie grzejników na noc nie pomoże

Ale czy rzeczywiście rachunki za ogrzewanie mogą być niższe dzięki temu? Odpowiedź może was zaskoczyć. Choć intuicyjnie mogłoby się wydawać, że mniej godzin pracy systemu grzewczego oznacza mniejsze koszty, rzeczywistość może być odwrotna. Dlaczego tak się dzieje? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Wyłączanie kaloryferów na długie godziny, zwłaszcza gdy za oknem temperatury spadają poniżej zera, prowadzi do wychłodzenia wody w obiegu grzewczym. To kłopot dla całej instalacji i - jak się okazuje - naszego portfela. Powtórne jej ogrzanie okazuje się bardziej kosztowne niż utrzymywanie stałej temperatury, ponieważ instalacja wymaga wtedy większej mocy.

Dlatego lepiej zmniejszyć ogrzewanie na noc, zamiast je całkowicie wyłączać, by ograniczyć rachunki. Kaloryfery warto wyłączyć tylko na czas dłuższej nieobecności lub podczas wietrzenia pomieszczeń. Gdy wnętrze się wychładza, grzejniki muszą intensywniej pracować, a ciepło i tak ulatnia się przez otwarte okna. Wietrzenie pomieszczeń musi więc dokonywać się z odpowiednim umiarem.

Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie zasłaniać grzejników i nie wieszać na nich prania. Takie czynności znacznie zmniejszają ilość ciepła dopływających do naszych pomieszczeń. Dobrym pomysłem jest także uszczelnienie okien i drzwi, które znajdują się w naszym domu. To zapobiegnie potencjalnej ucieczce ciepła na zewnątrz.

Autor: ACG
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Groźna sytuacja na pokładzie samolotu. Ursula von der Leyen udzieliła pierwszej pomocy pasażerowi
Uchodzi za znienawidzonego. Jest lepszy niż kiedykolwiek wcześniej
Idealne do smażenia i do kanapek. Przepis na masło klarowane
Oburzyły ją seks-gadżety w chińskim sklepie. Mieszkanka Gdańska prosi o interwencję
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić