Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Rafał Strzelec
Rafał Strzelec | 
aktualizacja 

Wylewają olej, wysypują zboże. Prezes Banków Żywności: "Producenta to nie dotyka"

Od kilkunastu dni trwają protesty rolników. Jedną z form wyrażenia dezaprobaty dla produktów z Ukrainy jest wysypywanie zboża z pociągów towarowych. Obrywa się również producentowi oleju Kujawskiego, który wedle niepotwierdzonych doniesień sprowadzał zboże z Ukrainy. Bojkot polega na wylewaniu produktu do sedesu. - Jako organizacja, która walczy z marnowaniem żywności, patrzymy na to z bólem serca - mówi nam prezes Banków Żywności Beata Ciepła.

Wylewają olej, wysypują zboże. Prezes Banków Żywności: "Producenta to nie dotyka"
Rolnicy wysypują zboże. Trwa również bojkot Oleju Kujawskiego (X, Anton Heraszczenko, Jacek Jacek)

Protest rolników trwa już od kilkunastu dni. W całej Polsce dochodzi do blokady dróg. Rolnicy domagają się zablokowania ukraińskiego zboża, które wciąż pojawia się na polskim rynku. Nie zgadzają się na importowanie tańszych zasobów, które wypierają krajową produkcję.

Druga kwestia to Europejski Zielony Ład. Rolnicy uważają, że wprowadzone przez Unię Europejską zmiany doprowadzą do sytuacji, w której prowadzenie gospodarstwa przestanie być opłacalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To Tusk powinien być na granicy? "Kołodziejczak sobie nie radzi"

Nie wszystkim podoba się jednak forma protestu. Rolnicy posuwają się m.in. do wysypywania zboża z wagonów, które przyjechały z Ukrainy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Druga kwestia to bojkot producentów, którzy mieli rzekomo sprowadzać towar z Ukrainy. W sieci udostępniono listę, na której pojawiła się m.in. firma produkująca olej Kujawski. Nie wiadomo jednak, z jakiego okresu pochodzi lista i jakie jest źródło tych danych.

W ciągu ostatnich pięciu lat Bunge nie importowało do Polski ukraińskiego rzepaku, ani oleju rzepakowego - napisało w swoim oświadczeniu wspomniane przedsiębiorstwo.

Bojkot oleju Kujawskiego, wysypywanie zboża. "To marnowanie żywności"

Banki Żywności to instytucja, która zajmuje się zebraniem żywności zdatnej do spożycia, która została wycofana z obrotu. Jedzenie trafia do osób potrzebujących. Tych w Polsce nadal jest bardzo wiele. W 2023 roku pomocą zostało objętych 1,5 miliona osób. Federacja skupia 31 Banków Żywności rozlokowanych w całej Polsce. Prezes Beata Ciepła w rozmowie z naszym portalem mówi wprost, że wysypywanie zboża to marnowanie żywności.

Tak nie powinno być. Ja osobiście jako Beata Ciepła i my jako organizacja, która walczy z marnowaniem żywności, patrzymy na to z bólem serca. Możemy się solidaryzować z rolnikami, rozumieć ich problem i desperację, więc rozpoczęcie strajków jest zrozumiałe. Natomiast jeśli łączy się to z marnotrawstwem zasobów, to nie jest najlepsza droga. Mam nadzieję, że to nie są nagminne sytuacje - tłumaczy w rozmowie z o2.pl.

Pani prezes dostrzega także, jak absurdalne jest wylewanie oleju przez konsumentów.

Ta metoda protestu wydaje mi się nietrafiona. Jeżeli wylewamy już kupiony olej - producenta w ogóle to nie dotyka. To uderzenie w mój osobisty budżet, bo zmarnowałam pieniądze i zasoby. Jako Banki Żywności i osoby, którym leży na sercu ratowanie żywności przed zmarnowaniem, jej utylizacji i wyrzucaniu mówimy stanowcze nie - dodaje Beata Ciepły.

Wysypują zboże, gdy inni umierają z głodu

Niestety, wojna w Ukrainie negatywnie wpływa na sytuację żywnościową w Afryce. W grudniu 2023 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, Światowy Program Żywnościowy, Unia Afrykańska i Komisja Gospodarcza ONZ ds. Afryki ostrzegły we wspólnym raporcie, że nawet 280 milionów mieszkańców kontynentu doświadcza głodu.

Afryka jest również rozdzierana krwawymi wojnami domowymi. Do tego dochodzi kryzys związany z globalnym ociepleniem. Wiele osób w obawie o swoje życie decyduje się na ucieczkę na północ - do krajów Unii Europejskiej. Dlatego tym bardziej powstrzymanie kryzysu związanego z rolnictwem powinno leżeć na sercu unijnym politykom. W tym kontekście marnowanie żywności w taki sposób, w jaki robią to rolnicy, również nie jest dobrym rozwiązaniem nawet w przypadku, gdy mają rację.

Trzeba pamiętać o krajach, gdzie są osoby, które z powodu wojny w Ukrainie cierpią głód - na przykład w państwach afrykańskich. Dlatego nie chcemy widzieć, jak żywność jest marnowana, gdy ktoś głoduje tuż obok nas - dodaje prezes Banków Żywności.

Co z jakością?

Warto pochylić się także nad innym problemem. W ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła raport, wedle którego aż 1/3 zboża ukraińskiego trafiającego do Polski zawierała szkodliwe substancje. Z danych Głównego Lekarza Weterynarii wynikało, iż w przebadanych próbkach stwierdzono obecność pestycydów i metali ciężkich.

W Polsce możemy być dumni z tego, że nasze produkty są dobrej jakości i że jesteśmy krajem, w którym to bezpieczeństwo żywnościowe jest w miarę zagwarantowane z własnych zasobów - podkreśla Beata Ciepły i dodaje, że wina za obecny stan rzeczy leży po obu stronach.

Jeśli chodzi o jakość zasobów, które są sprowadzane z Ukrainy, pamiętajmy, że z jednej strony jest sprzedawca, a z drugiej nabywca, który wprowadza towar do obrotu - podsumowuje.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić