Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kto ponosi koszty w razie awarii

15

Polacy preferują mieszkanie "na swoim", ale ze względu na zaporowe ceny kredytów i często bardzo trudne warunki do ich pozyskania - wiele osób jest zdanych na wynajem. A im dłużej wynajmujemy, tym większa szansa, że będziemy mieli w wynajmowanym mieszkaniu do czynienia z jakąś awarią. Kto odpowiada za zapłatę za jej naprawę? Jak się okazuje nie zawsze właściciel.

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kto ponosi koszty w razie awarii
Zapłata za naprawę awarii nie zawsze leży po stronie właściciela mieszkania (Pixabay)

Właściciele mieszkań zabezpieczają się we właściwie każdy dostępny sposób. Umowy notarialne, najem okazjonalny, wykaz zarobków, sprawdzanie w bazie dłużników - weryfikują potencjalnych wynajmujących jak tylko mogą, żeby mieć pewność o ich rzetelności i wypłacalności.

Jednak sprawdzając wypłacalność, nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie ze strony najemcy naprawy powstałych w wyniku awarii szkód. Chyba że umowa między obiema stronami stanowi inaczej.

Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto płaci?

Podczas wynajmu może dojść do przeróżnych awarii i usterek. Może to być choćby zapchany zlew, ale też pęknięcie rury czy zalanie sąsiadów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 16.02

Kto płaci za naprawę takich sytuacji? Jak się okazuje niekoniecznie właściciel. Najlepiej, jeśli zapisy odnośnie tej kwestii znajdą się w umowie najmu. Są też jednak sposoby na rozwiązanie takich problemów, gdy już jesteśmy po podpisaniu umowy.

Według prawa właściciel lokalu jest zobowiązany do zapewnienia lokalu zdatnego do użytku - przez cały czas trwania umowy najmu. A to oznacza, że na jego głowie spoczywają kwestie naprawy usterek wewnątrz budynku, czym mogą być m.in. uszkodzona instalacja energetyczna, wodna czy gazowa.

Z kolei najemca lokalu ma ponosić koszty usterek, które powstały "na zewnątrz" mieszkania. Chodzi chociażby o naprawienie podłóg (np. wycyklinowanie) czy też zabezpieczenie instalacji elektrycznej.

Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku - czytamy w art.6b Dziennika Ustaw.
Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Myje się dwa razy w tygodniu. "Mam obawy, że brzydko pachnę"
Robert Karaś będzie reprezentować azjatycki kraj. "Zrobię to z dumą"
Wjechał na oblodzone jezioro. Dramatyczny finał
Poruszające sceny. Tak dzieci pożegnały zamordowanego księdza
Pierwsze takie nagranie przelotu Falcona 9. "Potrafi nieźle huknąć"
"Klucz do skutecznej obrony". Mówi, co powinna robić Polska
Nagi mężczyzna w masce zaczepia kobiety. "Wyglądał jak obłąkany"
Rosjanin błagał o litość. Pokazali nagranie w sieci
Wyniki Lotto 21.02.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nie żyje dwóch młodych strażaków. To kolejna tragedia w regionie
EuroBasket 2025. Litwa z ogromną przewagą pokonała Polskę
Chaos na pokładzie. Turystka rozebrała się do naga podczas lotu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić