To ważna informacja dla tych, którzy wraz z nowym rokiem planują zmiany w swoim życiu zawodowym.
Zmiany związane z nowelizacją ustawy podatkowej mogą wpłynąć na wysokość ostatniej pensji jaką otrzymamy w ramach umowy o pracę. O co chodzi?
Nowa ustawa dotycząca PIT w przypadku zatrudnienia u jednego pracodawcy zakłada możliwość pomniejszenia podatku PIT 2. Tyle tylko, że w niektórych przypadkach, jak przestrzega portal Strefa Biznesu może wiązać się to z pomniejszeniem ostatniej pensji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wszystko przez to, że zgodnie z nowelizacją "pracodawca wylicza pensję z pominięciem oświadczeń i wniosków pracownika - także formularza PIT-2, który upoważniał do zmniejszenia podatku o 300 zł" - pisze portal
Czytaj także: Mentzen szuka pracownika. Zarobki zaskakują
Pomniejszenie ostatniej wypłaty może dotyczyć także osób, które otrzymują pensję z tzw. "dołu" czyli do 10 dnia każdego miesiąca. Podobnie stratni mogą być według nowych przepisów także pracownicy wykonujący zadania w delegacji.
Wniosek o zwrot w związku z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodu zostanie pominięty przez zatrudniającego także w ich przypadku, gdy pracownik pracuje poza miejscem zamieszkania.
Wszystkie te oświadczenia i wnioski oznaczają ostatnią pensję niższą o ok. 315 zł, a przepisy te dotyczą wyłącznie umowy o pracę - podkreśla portal Strefa Biznesu.
Wnioski, które wciąż pozostają w mocy prawnej z chwilą rozwiązywania umowy to: oświadczenie o rezygnacji z ulgi dla młodych czy rezygnacja ze stosowania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów oraz rezygnacja ze stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Czytaj także: Darmowe posiłki dla pracowników. Szef nie ma wyjścia
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.