Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Mateusz Domański
Mateusz Domański | 

Wypunktowali nowy pomysł rządu. "Mit ubogiego emeryta"

148

Forum Obywatelskiego Rozwoju prześwietliło założenia renty wdowiej. Wnioski są szalenie wymowne. Wskazano, że to świadczenie ma również dyskryminacyjny charakter, bowiem rzadko otrzymywać ją będą mężczyźni i nie zostaną nią objęte osoby żyjące w relacjach niemałżeńskich.

Wypunktowali nowy pomysł rządu. "Mit ubogiego emeryta"
FOR punktuje rentę wdowią (Getty Images, Oksana Shufrych)

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) zauważa, że renta wdowia ma być nowym sposobem łączenia emerytury i renty rodzinnej. Do tej pory owdowiały emeryt mógł pobierać swoją emeryturę lub 85 proc. emerytury zmarłego małżonka (renta rodzinna).

Renta wdowia pozwoli zaś na otrzymywanie, poza własną emeryturą bądź rentą rodzinną, również 15 proc. (25 proc. od 2027 roku) drugiego świadczenia.

Chociaż rozwiązanie to jest mniej kosztowne od pierwotnego projektu obywatelskiego (docelowy koszt programu ma wynieść 11,1 mld zł zamiast 26,9 mld zł rocznie), to i tak oznacza dodatkowe obciążenie dla finansów publicznego w warunkach bardzo złej sytuacji fiskalnej i uruchomienia procedury nadmiernego deficytu. Jest to więc kolejny program rządowy, który pogarsza sytuację finansów publicznych, do tego w wadliwy, dyskryminujący i generujący kolejne problemy sposób - alarmuje FOR, cytowane przez Radio ZET.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wisła wysycha. Niepokojący poziom rzeki w Warszawie

Jednocześnie zarzucono twórcom ustawy o rencie wdowiej kontynuowanie "stosowanych przez PiS metod prowadzenia polityki społecznej, polegających na tworzeniu programów skierowanych do szerokiego grona odbiorców, a nie tylko tych, w trudnej sytuacji materialnej".

FOR dodało, że "pojawiają się zasadne głosy co do dyskryminacji mężczyzn"

Renta wdowia w nierówny sposób uprawniałaby ich do pobierania świadczenia: kobiety mogą uzyskać je w przypadku owdowienia w wieku 55 lat, a mężczyźni – 60 lat. To oczywiście kolejny efekt nierównego wieku emerytalnego, który doprowadzi do pogłębienia skali nierówności – mężczyźni będą w jeszcze większym stopniu dokładać się do systemu emerytalnego. Jak się okazuje, 85 procent osób, które od 2025 roku mogłyby otrzymać rentę wdowią, to kobiety, co wskazuje na systemową wręcz dyskryminację - przekazuje wspominany podmiot.

"Mit ubogiego emeryta"

Dane wskazują na to, że nawet samotni żyjący seniorzy nie są tak zagrożeni ubóstwem jak osoby pracujące. Zwrócono uwagę też na fakt, że funkcjonuje "mit ubogiego emeryta".

Oczywiście są oni relatywnie bardziej narażeni na ubóstwo niż emeryci pozostający w związkach małżeńskich, jednak renta wdowia wcale nie rozwiązuje tego problemu, gdyż skorzystają na niej przede wszystkim emeryci i emerytki pobierający wyższe świadczenia. Wynika to z wysokości limitów. Obecny limit trzykrotności najniższej emerytury dalej wydaje się za wysoki jak na jedynie dodatkowe wsparcie - podkreśliło FOR w komunikacie.

Jednocześnie zauważono, że "renta wdowia jest kolejnym przykładem dwóch zjawisk: politycznie motywowanego rozdawnictwa środków publicznych oraz nieudolnych prób naklejania łatek na system emerytalny zamiast przeprowadzenia całościowej reformy".

W świetle danych trudno jest uznać, że emeryci jako grupa rzeczywiście żyją w na tyle złych warunkach, by potrzebowali oni kolejnych świadczeń: nie są zagrożeni ubóstwem w większym stopniu niż reszta populacji oraz już teraz trafia do nich znaczącą i ciągle rosnącą część wydatków publicznych - podsumowuje Forum.
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Auto wpadło do rzeki. Dwulatka i mężczyźni w środku. Horror w Starachowicach
Znamy zwycięzcę prawyborów. Rafał Trzaskowski kandydatem KO na prezydenta
To już pewne. Tylu Polaków dostanie powołania
Rafał Trzaskowski kandydatem na prezydenta. Tak mówią o nim sąsiedzi
Wiedeń wprowadza drewniane znaki drogowe. Chodzi o ochronę środowiska
Rafał Trzaskowski wystartuje w wyborach, pokonał Radosława Sikorskiego
Były mistrz świata cierpi na silną depresję. "Ciężko jest mi wstać z łóżka"
Analityk: zdolności Ukraińców do uderzeń na dużych dystansach wciąż ograniczone
Problem z akumulatorem? Dzwoń pod ten numer. Bezpłatna pomoc
Inauguracja świątecznego targu na słynnej ulicy szopkarzy w Neapolu
Tajemnicze drony nad amerykańską bazą. Niepokojący incydent
Krwawe walki w Mali. Zginęło co najmniej siedmiu rosyjskich najemników
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić