Kredyty frankowe
Systematycznie zmniejsza się ilość aktywnych kredytów frankowych. Nadal jednak ogromna ilość naszych rodaków ma kredyty hipoteczne indeksowane albo denominowane do franka szwajcarskiego. Spłacanie kredytu w tej walucie jest od paru lat dużym wyzwaniem finansowym dla kilkuset tysięcy Polaków. Mimo tego, że niektóre banki zaproponowały swoim klientom programy ugód, to spora część kredytobiorców próbuje walczyć o swoje prawa w sądzie. Sprawy, których przedmiotem są kredyty frankowe stanowią ogromny odsetek wniosków kierowanych do Rzecznika Finansowego.
Czytaj także: Ulga na dziecko - czym jest i komu przysługuje?
Wyrok TSUE ws kredytów frankowych
Sprawy frankowiczów toczą się od lat i na wyrok trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Można się go spodziewać się dopiero na jesieni 2022 roku. Wówczas Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok, na który czekają tysiące frankowiczów. Czekają oni na rozstrzygnięcie ich wątpliwości dotyczących ustalenia początku biegu przedawnienia roszczeń frankowiczów przeciwko bankom. Ostatnia rozprawa w tym temacie została zdominowana przez kłopoty związane z niewydolnością Sądu Najwyższego w obszarze kredytów frankowych.
Czytaj także: Na jakiej działce można postawić dom?
Orzeczenie TSUE kredyty frankowe
Niejasności związane z interpretacją początku terminu biegu przedawnienia są związane z uzasadnieniem uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. (sygn. III CZP 6/21). W tym uzasadnieniu SN orzekł, że "bieg terminu przedawnienia roszczeń́ restytucyjnych konsumenta nie może się rozpocząć́ zanim dowiedział się̨ on lub, rozsądnie rzecz ujmując, powinien dowiedzieć́ się̨ o niedozwolonym charakterze postanowienia. Należy bowiem uznać́, że dopiero wówczas mógł wezwać́ przedsiębiorcę̨ do zwrotu świadczenia".
Czytaj także: Jak poprosić o podwyżkę?
Na podstawie art. 120 par. 1 k.c., bieg przedawnienia rozpoczyna się tego dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Wymagalność roszczenia jest zatem uzależniona od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego – wymagalność roszczenia definiuje się jako stan, w którym wierzyciel ma prawną możliwość żądania zaspokojenia przysługującego mu roszczenia (wyrok SN z 18 lutego 2015 r., III PK 83/14).
Frankowicze liczą, że orzeczenie TSUE, którego spodziewają w trzecim kwartale 2022 roku, wyjaśni i ujednolici sytuację dotyczącą przedawnienia roszczeń konsumentów przeciwko bankom.
Czytaj także: Ile płacą za prąd z fotowoltaiki?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.