Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Wyrzucasz je do śmieci? Jeśli cię przyłapią, będziesz miał problem

175

Nawet pięć tysięcy złotych mandatu zapłacisz, jeśli nie potrafisz właściwie segregować odpadów i wyrzucasz do zmieszanych śmieci te, które uznać można za elektroodpady. Przepisy jasno wskazują, że te nie mogą trafiać do worka ze zwykłymi odpadami i muszą być utylizowane w bezpieczny sposób.

Wyrzucasz je do śmieci? Jeśli cię przyłapią, będziesz miał problem
Jak utylizować elektrośmieci? Przepisy są jasne i proste (Pixabay)

Właściwe segregowanie odpadów to nie tylko kwestia przepisów, które narzucają na nas taki obowiązek i grożą wysokimi karami, za złamanie zasad. To także element kultury i odpowiedzialności za środowisko oraz stan przyrody, która nas otacza. A ta nie radzi sobie z niektórymi typami odpadów, które bywają szczególnie groźne.

Do takich możemy zaliczyć wszelką elektronikę i cały zużyty sprzęt elektryczny, który znajdziemy w naszym gospodarstwie domowym. Ten stale się zużywa i czasami długo leży w naszym domu, czekając na utylizację. Czasami zapominamy o nim na dobre, tak samo jak o zasadach postępowania z elektrośmieciami.

A jeśli je złamiemy, zapłacimy nawet pięć tysięcy złotych mandatu. To nie żart.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy ocenili nowy program PiS. "Proszę program, a nie hasła"

Elektrośmieci to po prostu popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie. Jakie? Na przykład zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD, a także zużyte świetlówki i LEDy. Nigdy nie wyrzucaj ich do śmieci!

Dla tego typu odpadów przewidziano odpowiednie zasady utylizacji, tak by nie zagrażały przyrodzie i nie stanowiły problemu dla posiadacza. Przed laty w badaniu GfK Polonia okazało się, że nawet 20 procent Polaków wyrzuca elektrośmieci do zwykłych opadów, co może zakończyć się wysokim mandatem oraz zagrożeniem dla środowiska.

Wszak elektronika zawiera nie tylko plastik i rozmaite metale, ale też inne substancje chemiczne potencjalnie groźne dla środowiska. Dlatego w Polsce każda gmina ma obowiązek odbierania tego typu odpadów od mieszkańców i zabezpieczania ich w odpowiedni sposób. Gdy elektronika zostanie odebrana, przewozi się ją do zakładu demontażu.

Specjalne punkty zbiórki i segregacji elektroodpadów działają nie tylko w dużych miastach, ale coraz częściej także w mniejszych gminach. Warto się zorientować, gdzie jest zlokalizowany punkt czy zakład, który w naszej okolicy przyjmie elektrośmieci i zadba o to, by znalazł się później w miejscu, gdzie fachowcy zajmą się ich utylizacją.

Zdarza się, że większe odpady musimy dowieźć na miejsce własnym sumptem, tak dzieje się na przykład z lodówkami czy telewizorami. Bywa i tak, że odbiór tego typu odpadów możemy zamówić za darmo pod nasze drzwi, albo oddać je na wymianę w sklepie, gdzie kupujemy sprzęt elektroniczny czy elektryczny.

A tych w naszych domach nie brakuje. Organizacje konsumentów szacują, że w Polsce mamy około 30 takich urządzeń w jednym gospodarstwie domowym. Warto zatem znać nie tylko zasady obsługi radia, lodówki, telewizora, konsoli, telefonu komórkowego czy laptopa, ale też procedurę postępowania ze sprzętem, który się zużył. To podstawa.

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić