Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Wyrzucasz je do śmieci? Jeśli cię przyłapią, będziesz miał problem

13

Jeśli nie umiesz prawidłowo segregować odpadów i wyrzucasz elektrośmieci do pojemnika na odpady zmieszane, grozi Ci mandat sięgający nawet 5 tys. zł. Obowiązujące przepisy wyraźnie zakazują wrzucania takich odpadów do zwykłych worków na śmieci. Konieczna jest ich bezpieczna utylizacja.

Wyrzucasz je do śmieci? Jeśli cię przyłapią, będziesz miał problem
Nawet 5 tysięcy mandatu. Uważaj, jak segregujesz elektroodpady (Wikipedia)

Odpowiednie segregowanie odpadów jest nie tylko wymagane przez prawo z zagrożeniem wysokimi karami za łamanie tych zasad. To także kwestia naszej odpowiedzialności za środowisko i przyrodę, która nas otacza. Niektóre odpady mogą być szczególnie szkodliwe i trudne do recyklingu.

Elektroodpady to wszelkie zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne, które mieliśmy w naszych domach. Starzeją się, psują i często zalegają, czekając na utylizację. Bywa, że zapominamy o nich i o tym, jak właściwie postępować z elektrośmieciami.

Złamanie przepisów skutkuje mandatem do 5 tys. zł. I to nie jest żart.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

Elektrośmieci to zepsute czy niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, które kiedyś działały na prąd lub baterie. Są to na przykład uszkodzone komputery, telefony, zabawki elektroniczne, stare pralki, lodówki, drobny sprzęt AGD, a także zużyte świetlówki i LED-y. Nigdy ich nie wyrzucaj do zwykłych śmieci.

Dla takich odpadów są specjalne zasady utylizacji, które chronią przyrodę i ułatwiają życie ich posiadaczowi. Badanie GfK Polonia sprzed kilku lat pokazało, że aż 20% Polaków wyrzuca elektrośmieci do normalnych śmieci, co prowadzi nie tylko do wysokich mandatów, ale i stanowi zagrożenie dla środowiska.

Elektronika zawiera różne substancje chemiczne, niektóre bardzo szkodliwe dla środowiska. W Polsce każda gmina ma obowiązek zbierania tego rodzaju odpadów od mieszkańców i ich odpowiedniego zabezpieczania. Po odbiorze elektronika trafia do specjalnych zakładów demontażu.

Gdzie wyrzucać elektroodpady?

Specjalne punkty zbiórki elektroodpadów działają już nie tylko w dużych miastach, ale coraz częściej także w mniejszych gminach. Warto sprawdzić, gdzie najbliżej nas znajduje się taki punkt, aby bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci.

Niektóre większe odpady musimy dowieźć sami, np. lodówki czy telewizory. Czasem możemy zamówić darmowy odbiór spod drzwi lub oddać stare urządzenia na wymianę w sklepie, gdzie kupujemy nowy sprzęt elektroniczny.

W naszych domach mamy mnóstwo elektroniki. Organizacje konsumenckie wskazują, że w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym znajduje się około 30 urządzeń elektronicznych. Warto więc znać nie tylko zasady ich użytkowania, ale także prawidłowe procedury pozbywania się zużytego sprzętu. To absolutna podstawa.

Autor: JAR
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić