Wyrzucasz je do śmieci? Jeśli cię przyłapią, będziesz miał problem

13

Jeśli nie umiesz prawidłowo segregować odpadów i wyrzucasz elektrośmieci do pojemnika na odpady zmieszane, grozi Ci mandat sięgający nawet 5 tys. zł. Obowiązujące przepisy wyraźnie zakazują wrzucania takich odpadów do zwykłych worków na śmieci. Konieczna jest ich bezpieczna utylizacja.

Wyrzucasz je do śmieci? Jeśli cię przyłapią, będziesz miał problem
Nawet 5 tysięcy mandatu. Uważaj, jak segregujesz elektroodpady (Wikipedia)

Odpowiednie segregowanie odpadów jest nie tylko wymagane przez prawo z zagrożeniem wysokimi karami za łamanie tych zasad. To także kwestia naszej odpowiedzialności za środowisko i przyrodę, która nas otacza. Niektóre odpady mogą być szczególnie szkodliwe i trudne do recyklingu.

Elektroodpady to wszelkie zużyte urządzenia elektroniczne i elektryczne, które mieliśmy w naszych domach. Starzeją się, psują i często zalegają, czekając na utylizację. Bywa, że zapominamy o nich i o tym, jak właściwie postępować z elektrośmieciami.

Złamanie przepisów skutkuje mandatem do 5 tys. zł. I to nie jest żart.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

Elektrośmieci to zepsute czy niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, które kiedyś działały na prąd lub baterie. Są to na przykład uszkodzone komputery, telefony, zabawki elektroniczne, stare pralki, lodówki, drobny sprzęt AGD, a także zużyte świetlówki i LED-y. Nigdy ich nie wyrzucaj do zwykłych śmieci.

Dla takich odpadów są specjalne zasady utylizacji, które chronią przyrodę i ułatwiają życie ich posiadaczowi. Badanie GfK Polonia sprzed kilku lat pokazało, że aż 20% Polaków wyrzuca elektrośmieci do normalnych śmieci, co prowadzi nie tylko do wysokich mandatów, ale i stanowi zagrożenie dla środowiska.

Elektronika zawiera różne substancje chemiczne, niektóre bardzo szkodliwe dla środowiska. W Polsce każda gmina ma obowiązek zbierania tego rodzaju odpadów od mieszkańców i ich odpowiedniego zabezpieczania. Po odbiorze elektronika trafia do specjalnych zakładów demontażu.

Gdzie wyrzucać elektroodpady?

Specjalne punkty zbiórki elektroodpadów działają już nie tylko w dużych miastach, ale coraz częściej także w mniejszych gminach. Warto sprawdzić, gdzie najbliżej nas znajduje się taki punkt, aby bezpiecznie pozbyć się elektrośmieci.

Niektóre większe odpady musimy dowieźć sami, np. lodówki czy telewizory. Czasem możemy zamówić darmowy odbiór spod drzwi lub oddać stare urządzenia na wymianę w sklepie, gdzie kupujemy nowy sprzęt elektroniczny.

W naszych domach mamy mnóstwo elektroniki. Organizacje konsumenckie wskazują, że w przeciętnym polskim gospodarstwie domowym znajduje się około 30 urządzeń elektronicznych. Warto więc znać nie tylko zasady ich użytkowania, ale także prawidłowe procedury pozbywania się zużytego sprzętu. To absolutna podstawa.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić