Obecnie obowiązujące regulacje zakładają zamrożenie cen energii elektryczne przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku. Na ten moment nie ma pewności, jak ceny prądu będą kształtowały w drugim półroczu. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że podwyżki to tylko kwestia czasu. Nawet jeśli nie nastąpią w tym roku, to prędzej, czy później i tak będziemy musieli się z nimi zmierzyć. Nic dziwnego, że wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie, jak ograniczyć zużycie prądu?
W naszych domach są urządzenia, których odłączenie od energii elektrycznej jest zwyczajnie niemożliwe. Taj jest choćby w przypadku lodówki. Nie brakuje jednak rozwiązań, które pozwolą ograniczyć pobór energii. Jednym z podstawowych jest wymiana zwykłych żarówek na żarówki LED-owe. Ich zaletą jest nie tylko energooszczędność, ale także dłuższa żywotność.
Oszczędności może przynieść nam także wyłączanie z prądu urządzeń, z których aktualnie nie korzystamy. Wypinajmy z gniazdek wszystkie ładowarki, bo te pobierają prąd nawet wtedy, gdy nie są do nich podłączone żadne urządzenia. Także laptopy, telewizory i dekodery pozostawione w trybie czuwania wykorzystują energię elektryczną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Te patenty pomogą obniżyć rachunki za prąd
Rachunki za prąd może obniżyć korzystanie z urządzeń w trakcie obowiązywania niższej taryfy. Ta obowiązuje w godzinach nocnych. Jeśli mamy taką możliwość, to właśnie w tych godzinach ustawiajmy pralkę lub zmywarkę. Warto jednak pamiętać, że w blokach może to nie być szczególnie dobrym pomysłem i zakłócać spokój innych mieszkańców budynku.
Przy zakupie nowych urządzeń, warto zwrócić uwagę na ich efektywność energetyczną. Warto sięgać po produkty z certyfikatem Energy Star lub te z oznaczeniem o niskim zużyciu energii. Choć będą one droższe od tych o niższej klasie energetycznej, będzie to inwestycja, która zwróci się w rachunkach za energię elektryczną.
Warto też maksymalnie wykorzystać naturalne światło dzienne. Odsuwajmy zasłony i rolety, dzięki czemu nie będziemy musieli wspomagać się sztucznym oświetleniem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.