Jedną z kategorii świadczeń realizowanych przez ZUS jest tzw. świadczenie niezrealizowane. Powstaje ono wówczas, gdy środki nie zostały wypłacone pomimo złożenia wniosku ze względu na śmierć wnioskodawcy.
Czytaj także: Wszyscy muszą o tym wiedzieć. Masowe kontrole Polaków
Tyczy się to zwłaszcza wypłat emerytury. Taka sytuacja pojawia się wówczas, gdy wniosek złożony przez osobę uprawnioną do wypłaty nie zakończył się decyzją o przyznaniu środków, mimo spełnienia wszystkich wymagań w określonym czasie za życia wnioskodawcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest to związane głównie z czasem oczekiwania na rozpatrzenie wniosku - ZUS ma bowiem na 30 dni. Co ważne, świadczenie niezrealizowane jest wypłacane rodzinie zmarłego nie od momentu otrzymania decyzji, ale od dnia złożenia wniosku.
Komu przysługuje świadczenie niezrealizowane?
Wniosek o wypłatę świadczenia mogą złożyć w pierwszej kolejności osoby z gospodarstwa domowego zmarłego. Mowa tutaj przede wszystkim o mężu lub żonie, a także dzieciach. W dalszej kolejności uprawnione są dzieci nie zamieszkujące z osobą zmarłą, a także inne osoby, które zostały uprawnione do świadczenia w drodze dochodzenia.
Do wypłaty świadczenia prawo mają także osoby korzystające z renty rodzinnej wówczas, gdy osoba zmarła prowadziła z nimi gospodarstwo domowe lub zapewniała utrzymanie.
Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia niezrealizowanego?
Na złożenie wniosku mamy 12 miesięcy. Co ważne - ZUS nie informuje o możliwości skorzystania ze świadczenia niezrealizowane, więc należne pieniądze mogą przepaść. Wniosek można złożyć za pośrednictwem internetowej platformy PUE, a także za pomocą poczty lub w siedzibie ZUS. W ramach wniosku należy zawrzeć.
- wypełniony wniosek ENS o niezrealizowane świadczenie (wzór znajdziemy na stronie ZUS);
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo ze zmarłym;
- oświadczenie lub dokumenty potwierdzające, że osoba wnioskująca prowadziła ze zmarłym gospodarstwo domowe lub pozostawała na jego utrzymaniu;
- odpis aktu zgonu osoby uprawnionej do świadczenia.
ZUS ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Warto także wspomnieć, że świadczenie niezrealizowane jest w pełni opodatkowane, a dochód z tego tytułu musi zostać zawarty w rocznej deklaracji podatkowej.