W czwartek Sejm przegłosował ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 roku. To tzw. tarcza solidarnościowa, która zakłada, że w przypadku nieprzekroczenia określonego limitu, gospodarstwa domowe będą płacić dotychczasowe ceny za prąd.
W przypadku większości gospodarstw domowych limit ustalono na poziomie 2000 kWh rocznie, dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami wynosi on 2600 kWh, zaś w przypadku rodziców co najmniej trójki dzieci mających Kartę Dużej Rodziny i dla gospodarstw domowych rolników limit ustalono na poziomie 3000 kWh.
Wyższe limity zużycia prądu dla seniorów. To musisz wiedzieć
Karta Dużej Rodziny otwiera furtkę, by wyższe limity objęły większą grupę osób. Jest to dokument, jaki urzędy gminy rodzicom co najmniej trójki dzieci. Posiadacze karty mogą skorzystać z wielu rabatów i zniżek. Uprawnia ona m.in. do zakupu tańszych biletów komunikacyjnych i gwarantuje upusty w sklepach.
Od 2019 roku o kartę mogą starać się również rodzice, których dzieci wyprowadziły się już z domu i są dorosłe. Oznacza to, że dokument mogą uzyskać seniorzy i na jego podstawie zyskać prawa do wyższego limitu zużycia prądu.
Karta Dużej Rodziny to wyraz wdzięczności państwa polskiego wobec rodziców, którzy wychowali trójkę i więcej dzieci. Założyliśmy, że skoro karta przysługuje dożywotnio, ten ukłon wobec rodziców powinien znaleźć odzwierciedlenie w kolejnych regulacjach - mówiła w Sejmie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, gdy debatowano nad ustawą o zamrożeniu cen energii.
Co muszą zrobić seniorzy w tej sytuacji? Gdy ustawa zamrażająca ceny energii wejdzie w życie, posiadacze Karty Dużej Rodziny będą musieli złożyć oświadczenie u swojego dostawcy prądu. W dokumencie należy wpisać numer karty oraz dołączyć jej skan. Oświadczenie można złożyć w wersji papierowej, jak również elektronicznie poprzez aplikację mObywatel. Czas na to mija 30 czerwca 2023 roku.
Aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny, wystarczy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Można również wypełnić wniosek elektronicznie poprzez rządowy portal Emp@tia. Karta może być wydana w formie plastikowego blankietu, na którym znajdzie się nasz numer PESEL, imię i nazwisko, data ważności i zabezpieczenia chroniące przed sfałszowaniem. Można ją pobrać również w wersji mobilnej i dysponować nią w smartfonie.
A czy Ty skorzystasz z "tarczy oszczędnościowej"? Napisz, ile prądu zużywasz i podziel się swoimi wątpliwościami. Czekamy na dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.