Prezes PGNiG Paweł Majewski poinformował, że w I kwartale 2022 r. można spodziewać się utrzymania wysokich cen gazu. Dopiero od II kwartału ceny gazu mogą zacząć nieznacznie spadać. Znaczący wpływ na ceny będzie miała pogoda zimą.
Czytaj także: Lidl szaleje. Dziś początek promocji. Nokautujące ceny
Wysokie ceny gazu w 2022 roku
Ciężko wyrokować, jakie będą ceny w drugim półroczu. Mamy jednak wiarygodne dane co do kontraktów terminowych nawet do pierwszego kwartału 2022 roku i spodziewamy się, że wysokie ceny się utrzymają - powiedział prezes PGNiG, cytowany przez PAP.
Wysokie ceny gazy są wynikiem m.in. małych zapasów gazu w Europie. Magazyny gazu są wypełnione jedynie w 50-60 proc. Zwykle o tej porze roku zapełnienie wynosiło ponad 90 proc. Na rynku gazu w Unii Europejskiej sytuacja jest niespotykana od wielu lat - zauważa Majewski.
Czytaj także: Rodzicu, nadchodzą zmiany! Można zgarnąć wielką kasę
W Polsce sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej. Z danych operatora magazynów Gas Storage Poland wynika, że 1 września polskie magazyny były wypełnione w 91 proc. Zapasy gazu przekraczały tego dnia 3 mld m sześc.
Wzrosty cen gazu w Europie spowodowało m.in. ograniczeniem podaży przez spółkę Gazprom oraz skierowanie dostaw LNG na azjatyckie rynki. Sytuacji towarzyszy jednoczesny rosnący popyt na gaz przed zimą.