Pierwszy autonomiczny sklep spod szyldu Żabka Nano został otwarty w czerwcu 2021 roku w Poznaniu. Do końca roku sieć rozrosła się do 25 sklepów w 6 miastach w Polsce: w Gdańsku, Krakowie, Piasecznie, Poznaniu, Sopocie i Warszawie.
Sklepu działają w różnorodnych lokalizacjach, m.in. w centrach miast, na dworcach kolejowych, stacjach metra, na terenie uczelni czy sklepów wielkopowierzchniowych. Sklepy różnią się asortymentem, który jest dostosowany do specyfiki lokalizacji i profilu klienta.
Co można kupić w Żabce Nano?
W poszczególnych placówkach jest od 450 do nawet 1500 produktów. W każdej Żabce Nano dostępne są produkty marek własnych, m.in. przekąski, soki i smoothie, dania gotowe i świeżo mielona kawa z ekspresu.
Jeszcze w pierwszym kwartale tego roku uruchomimy kolejnych kilkanaście – zapowiada Tomasz Suchański, CEO Grupy Żabka.
Sklepy autonomiczne Żabki wykorzystują technologię opracowaną we współpracy z amerykańską firmą technologiczną AiFi. Stosowana przez tę firmę technologia jest rozwiązaniem opartym na kamerach, wykorzystującym komputerową wizję i tzw. uczenie maszynowe do rozpoznawania zdjętych z półek produktów i automatycznie finalizującym płatność po wyjściu ze sklepu.
System nie identyfikuje klientów i nie zapamiętuje obrazu, co gwarantuje pełne zachowanie prywatności i bezpieczeństwo - zapewnia Żabka.
Żabka idzie jak burza
Z możliwości zrobienia zakupów w placówkach autonomicznych Żabki skorzystało kilkanaście tysięcy osób - wylicza sieć. Nigdzie w Europie nie ma większej sieci sklepów autonomicznych. W sumie Żabka ma już w Polsce ponad 7900 tradycyjnych placówek. Tylko w ubiegłym roku otworzyła 1100 nowych sklepów.