Świadectwo energetyczne będzie wymagane od 28 kwietnia. W tym dokumencie zawarte są informacje dotyczące zapotrzebowania nieruchomości na energię.
Pod tym pojęciem ukrywa się nie tylko prąd. Zapotrzebowanie obejmuje również między innymi ogrzewanie czy też wentylację.
Serwis muratorplus.pl donosi, że od 28 kwietnia obowiązek posiadania świadectwa energetycznego będzie dotyczyć również lokali lub domów wybudowanych przed 2009 rokiem. Będzie on wymagany jako załącznik do umowy najmu lub aktu notarialnego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub części budynku, czyli energii na potrzeby ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia, a w przypadku budynków niemieszkalnych również oświetlenia. Obowiązek posiadania w określonych sytuacjach świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku wynika z prawa europejskiego - podaje tymczasem Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Sprawdzą, czy masz świadectwo energetyczne
Możliwe są kontrole. Spodziewaj się zatem, że ktoś zapuka do drzwi, by sprawdzić, czy dopełniłeś obowiązku. Co grozi za brak świadectwa energetycznego? Właściciel nieruchomości może zostać ukarany finansowo.
Dotychczas było to 10 tys. zł. Przypomnijmy, że świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od 13 lat, ale dotychczas dotyczyły tylko nowo wybudowanych domów oraz domów i mieszkań przeznaczonych do sprzedaży od 2009 roku. Nowe przepisy nie określają jeszcze dokładnej kwoty kary, wiadomo że będzie ona ustalana przez notariusza - informuje muratorplus.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.