Podstawową sytuacją, w której możemy spotkać się z odmową przyjęcia pieniędzy, którymi dysponujemy, jest ich zniszczenie.
Ani sprzedawca, ani nikt kto dokonuje z nami finansowej transakcji, nie ma obowiązku przyjęcia od nas uszkodzonych pieniędzy. Wtedy transakcja może nie dojść do skutku. Oczywiście my możemy dysponować innymi egzemplarzami banknotów czy monet, ale bezwartościowe pieniądze w portfelu nadal pozostaną.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dobra wiadomość jest taka, że możemy te pieniądze wymienić. Pozwala nam na to zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 roku. Według niego zniszczone środki płatnicze nie mają prawa pozostawać w obiegu na obszarze Polski.
Ze zniszczonymi pieniędzmi w celu ich wymiany powinniśmy się wybrać do dowolnego banku.
Wszystkich banknotów nie wymienimy
Nie będziemy mieli możliwość wymiany banknotów, których autentyczność można poddać w wątpliwość. Również powinno być możliwym rozpoznanie ich wartości nominalnej.
Banknot uszkodzony to banknot naddarty czy postrzępiony, ale także podklejony, przerwany czy też nadmiernie zabrudzony. Pieniądze, którymi posługujemy się na co dzień, nie mogą być ani poplamione ani odbarwione czy też popisane.
Z banknotami udajemy się do kasy dowolnego banku na terenie Polski. Taka placówka, jeśli tylko nie ma podejrzeń co do oryginalności przekazanych pieniędzy, nie może nam odmówić ich przyjęcia.
Możemy też skorzystać z opcji wysyłkowej. Jeśli posiadamy uszkodzone banknoty wartości do 2000 zł, możemy je przesłać pocztą do centrali NBP na adres: Narodowy Bank Polski, Departament Emisyjno-Skarbcowy ul. Świętokrzyska 11/21 00-919 Warszawa. Na kopercie powinniśmy zamieścić dopisek "DES – wymiana".
Jeśli banknot zachował od 45 do 75 proc. swojej pierwotnej wartości, to NBP zwróci nam połowę jego nominalnej wartości. Z kolei egzemplarze zachowane w ponad 75 proc. dowolny bank wymieni nam na pełną wartość.