Bogdan Kicka| 

Zalewają Polskę. Co się dzieje? Historyczne wyniki

2

Sprzedaż win z Portugalii do Polski osiągnęła w 2023 roku rekordowy poziom zarówno pod względem ilości, jak i wartości eksportu. Bieżący rok również zapowiada się wyjątkowo dobrze - wynika z danych Vini Portugal, organizacji analizującej rynek winiarski.

Zalewają Polskę. Co się dzieje? Historyczne wyniki
Polacy pokochali portugalskie wina (Getty Images)

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Vini Portugal, Maria Joao Menezes, w pierwszej połowie 2024 roku Portugalia wyeksportowała do Polski 7,85 mln litrów wina o łącznej wartości 18,09 mln euro.

Średnia cena, jaką płacili polscy importerzy za butelkę portugalskiego wina, wynosiła od stycznia do czerwca 2024 roku 2,30 euro – dodała Menezes.

Dotychczas rekordowy pod względem sprzedaży był 2023 rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polski książę zdobył zamek podstępem. Pomógł mu w tym alkohol
Aktualny rok może okazać się jeszcze lepszy, ponieważ w pierwszej połowie nastąpił wzrost o 3,03 proc. pod względem ilości eksportowanego wina oraz o 3,80 proc. pod względem wartości, w porównaniu do analogicznego okresu roku 2023 – podkreśliła rzeczniczka.

W całym 2023 roku Portugalia wyeksportowała do Polski 15,68 mln litrów wina o wartości 36,5 mln euro, przy średniej cenie 2,33 euro za butelkę.

Polska na 10. miejscu wśród największych importerów

Polska obecnie znajduje się na 10. miejscu w rankingu największych importerów portugalskich win, biorąc pod uwagę wartość zakupu. Udział polskiego rynku w światowym imporcie portugalskich win sięga już blisko 4 proc.

Z roku na rok rośnie liczba firm dostarczających portugalskie wina do Polski. Co roku promuje się tam około 600 spółek, jednak liczba eksporterów jest jeszcze większa – zauważyła Menezes.

Najwięksi importerzy portugalskich win w 2023 roku

W 2023 roku największymi importerami portugalskich win były Francja, USA i Wielka Brytania. Kraje te odpowiadały odpowiednio za 11,16 proc., 10,79 proc. oraz 9,54 proc. wartości sprzedaży, wydając na te produkty odpowiednio 103,5 mln euro, 100,1 mln euro i 88,5 mln euro.

Jak wskazują dane, polski rynek wina wciąż się rozwija, a preferencje konsumentów stają się coraz bardziej wyrafinowane. Wzrost popularności portugalskich win jest tego najlepszym dowodem.

Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić