Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Zamiana złotego na euro? Polacy mówią, co myślą

254

Czy w ciągu najbliższych pięciu lat Polska powinna przyjąć euro? Takie pytanie pojawiło się w sondażu Instytutu Badań Pollster, który został wykonany na zlecenie "Super Expressu". Wyniki badania są bardzo wymowne.

Zamiana złotego na euro? Polacy mówią, co myślą
Czy Polska powinna przyjąć euro? (Getty Images, Pavol Klimek)

W momencie wejścia do Unii Europejskiej nasz kraj zobowiązał się do dalszej integracji europejskiej w przyszłości. Chodzi o wejście do strefy euro i jednoczesne dołączenie do grona państw, które odeszły już od swoich walut narodowych.

Obecnie w strefie euro jest już 20 państw Unii Europejskiej. Czy Polska powinna być kolejna? 57 proc. respondentów uczestniczących w sondażu Instytutu Badań Pollster nie chce takiego rozwiązania.

29 proc. osób chciałoby przejścia na euro. 14 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. W badaniu uczestniczyło 1031 dorosłych Polaków. Zostało ono zrealizowane 19 maja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zagrożenie w sieci wciąż rośnie. Jeden rodzaj ataków wyjątkowo skuteczny

Polacy nie chcą euro. Eksperci komentują

Głos ws. wyników badania przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu" zabrali eksperci. Stanowisko przedstawił m.in. politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk.

Traktujemy euro jako drogę do wyższych cen w sklepach, a nie jako drogę do wyższych dochodów. Po drugie, patrzymy na negatywne doświadczenia różnych państw z przyjęciem euro - przekazał, cytowany przez "SE".

A co na to Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach?

Wynik sondażu jest pokłosiem opinii rządu PiS. Przez ostatnich osiem lat nie było publikacji, które stawiałyby euro w korzystnym dla Polaków świetle - ocenił w rozmowie z tabloidem.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić