W momencie wejścia do Unii Europejskiej nasz kraj zobowiązał się do dalszej integracji europejskiej w przyszłości. Chodzi o wejście do strefy euro i jednoczesne dołączenie do grona państw, które odeszły już od swoich walut narodowych.
Obecnie w strefie euro jest już 20 państw Unii Europejskiej. Czy Polska powinna być kolejna? 57 proc. respondentów uczestniczących w sondażu Instytutu Badań Pollster nie chce takiego rozwiązania.
29 proc. osób chciałoby przejścia na euro. 14 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. W badaniu uczestniczyło 1031 dorosłych Polaków. Zostało ono zrealizowane 19 maja.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy nie chcą euro. Eksperci komentują
Głos ws. wyników badania przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu" zabrali eksperci. Stanowisko przedstawił m.in. politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Rafał Chwedoruk.
Traktujemy euro jako drogę do wyższych cen w sklepach, a nie jako drogę do wyższych dochodów. Po drugie, patrzymy na negatywne doświadczenia różnych państw z przyjęciem euro - przekazał, cytowany przez "SE".
A co na to Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach?
Wynik sondażu jest pokłosiem opinii rządu PiS. Przez ostatnich osiem lat nie było publikacji, które stawiałyby euro w korzystnym dla Polaków świetle - ocenił w rozmowie z tabloidem.