Od początku nowego roku szkolnego czwartoklasiści odbierają laptopy od rządu. Celem inicjatywy "Laptop dla ucznia" jest poszerzanie kompetencji cyfrowych u dzieci. Uczniowie mają z założenia korzystać z komputerów do nauki i rozwijania swoich pasji.
Programem objętych jest blisko 400 tys. dzieci ze szkół publicznych i prywatnych, a przekazanie sprzętu następuje na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia.
Laptopy będą własnością uczniów, a właściwie ich rodziców. To oni będą decydować, w jakim zakresie dzieci będą z nich korzystać, choć oczywiście naszym głównym celem jest wprowadzenie nowych technologii na stałe do edukacji dzieci i młodzieży - mówił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Czytaj także: Rozdawali uczniom laptopy. On też przyszedł. "Bezczelne"
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Okazuje się, że niektórzy rodzice za bardzo do serca wzięli sobie uwagi ministra o "decydowaniu" o laptopach. W otrzymanym od rządu sprzęcie dopatrzyli się bowiem okazji na szybki i łatwy zarobek.
Rządowe laptopy sprzedawane. "Łatwo przyszło, łatwo poszło"
Internauci coraz częściej są świadkami bezwstydnego procederu prowadzonego w sieci. Laptopy są... wystawiane na aukcjach. Na grupach zrzeszających rodziców w mediach społecznościowych pojawiają się nawet instrukcje, jak w nieinwazyjny sposób pozbyć się rządowych naklejek i oznaczeń.
Po dwóch dniach rozmyślania i szukania sposobu udało się. Oznaczenia na laptopie nie usuniemy pilnikiem, kwasem, nawet benzyną ekstrakcyjną. Trzeba kupić używana odbudowę tego modelu bez oznaczenia i wymienić. Cena używanej obudowy z dostawą 30 zł. Laptopa wystawię za 3000, mogę zejść max do 2500 - czytamy w anonimowym poście na facebookowej grupie "500+".
Kilka godzin później autor wpisu poinformował, że komputer został sprzedany. "Łatwo przyszło, łatwo poszło" - napisał.
Czytaj także: Laptopy od rządu lądują w lombardach? "Nie mam pewności"
Sprzedając otrzymane za darmo laptopy, osoby te łamią przepisy umowy zawartej ze szkołą, w której zakłada się, że komputery mogą zostać dane na własność pod warunkiem, że przez następne 5 lat nie zostaną sprzedane. Co może za to grozić?
Osoba, która nabędzie laptopa, może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej, a osoba, która sprzeda laptopa, będzie odpowiadała cywilnie za złamanie umowy - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w rozmowie z "Faktem".