Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Zamontowali pompy ciepła. Dostali rachunki grozy za energię

52

Coraz więcej Polaków decyduje się na zainstalowanie pomp ciepła do centralnego ogrzewania domów i zarazem ciepłej wody. Wciąż jednak media informują o niezadowolonych klientach, którzy po zamontowaniu urządzeń otrzymali rachunki grozy. Jak nieuczciwe firmy oszukują klientów?

Zamontowali pompy ciepła. Dostali rachunki grozy za energię
Rachunki grozy za pompę ciepła? To nadal się zdarza (Pixabay)

Pompy ciepła działają dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pobierają one ciepło z powietrza lub gruntu i przenoszą je do domowej instalacji grzewczej np. grzejników lub systemu ogrzewania w podłodze.

W ostatnich latach widać spore zainteresowanie tymi urządzeniami z uwagi na zapewnienia firm o obniżeniu kosztów ogrzewania budynków.

Jak się jednak okazuje nie zawsze zainstalowanie pompy ciepła skutkuje niższymi rachunkami. Powodem może być m.in. montaż pomp ciepła niskiej jakości, które oferują nieuczciwi sprzedawcy. Takie przypadki wciąż się zdarzają w naszym kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Schronisko na Babiej Górze
Rachunki grozy mogą się zdarzyć w sytuacjach, gdy urządzenie było źle dobrane lub zamontowane. W normalnych sytuacjach nie powinny się zdarzyć. Źle zamontowane i źle dobrane urządzenia to jest coś, co nas bardzo interesuje jako branżę - tłumaczy serwisowi smoglab.pl Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. 

- Gorzej jest wtedy, kiedy na progu domu pojawia się przedstawiciel handlowy, oferując rozwiązanie z bardzo dużym dofinansowaniem, a klient na nie się zgadza bez rozpoznania rynku. W takich sytuacjach może się okazać, że jest to firma, która bardzo duży zysk stawia wyżej niż zadowolenie klienta - dodaje Paweł Lachman.

Często bowiem zdarza się, że firmy, które oferują dofinansowanie na poziomie 80-100 procent niepoprawnie dobierają pompy ciepła lub źle je podłączają.

Jak tłumaczy Lachman z nieuczciwymi sprzedawcami można wygrać w sądzie, jednak lepiej najpierw zorientować się w ofertach oraz sprawdzić firmę, by uniknąć problemów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Dom, który nie nadaje się do pompy ciepła - z nielicznymi wyjątkami - to na przykład dom, który nie ma żadnej izolacji cieplnej, są w nim stare okna. Inny przykład to wysokotemperaturowa instalacja grzewcza. Pompa ciepła najczęściej nie będzie do tego pasować - tłumaczy Paweł Lachman w rozmowie z portalem smoglab.pl

W związku z tym, że na rynku pojawia się coraz więcej nieuczciwych sprzedawców, którzy zawyżają ceny pomp i wykorzystują rządowe dotacje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział wprowadzenie zmian w przyznawaniu dotacji.

Autor: ESO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
Fenomenalna Izabela Marcisz. Drugie złoto na Uniwersjadzie w Turynie
Starcie gigantów. Świątek kontra Raducanu w Australian Open
Archeolodzy wprost zaniemówili. Niesamowite odkrycie w Pompejach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić