W związku z kryzysem na rynku energetycznym Sejm RP przegłosował ustawę o zamrożeniu cen niektórych paliw gazowych. Za głosowało 424 posłów, a nikt nie był przeciw. Od głosu wstrzymało się 16 posłów. To oznacza, że w 2023 roku dostawcy gazu będą mieli obowiązek sprzedaży według stawek z 2022 roku.
Tańszy gaz, ale... nie dla wszystkich!
Z tańszego gazu może korzystać szereg podmiotów, m.in. gospodarstwa domowe czy szkoły. Lista jest długa, ale nie obejmuje wszystkich, którzy borykają się z wysokimi rachunkami za gaz. Kto może liczyć na stałe stawki?
- gospodarstwa domowe,
- wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
- podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, np. uczelnie, szkoły, przedszkola, biblioteki,
- żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni i opiekunowie,
- kościoły i inne związki wyznaniowe,
- podmioty prowadzące działalność kulturalną, archiwalną,
- ochotnicze straże pożarne,
- organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne,
- jednostki organizacyjne pomocy społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, rodzinne domy pomocy, centra integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku mające pozwolenie wojewody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Na liście podmiotów zabrakło m.in. operatorów basenów oraz hal sportowych. Tej sytuacji nie może zrozumieć Marek Wójcik, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Adrian Pokrywczyński ze Związku Powiatów Polskich obrazowo tłumaczył, że w efekcie dzieci nie będą miały gdzie uczyć się pływać oraz trenować.
W tej chwili około 50 proc. podmiotów wrażliwych nie jest objętych osłoną, w tym choćby obiekty sportowe. Odpowiednią poprawkę zgłosimy w Senacie, bo katalog podmiotów objętych maksymalną ceną gazu powinien być taki sam jak w przypadku energii elektrycznej — podkreśla Wójcik, cytowany przez "Business Insider".
Co sądzicie o wprowadzanych właśnie zmianach?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.