Sprzedaż swoich własnych zdjęć i filmików choć dużych przychodów raczej nie przyniesie, to i tak twórca musi się z tej sprzedaży rozliczyć.
Często młodzi, którzy chcą w szybki sposób sobie dorobić, wystawiają swoje zdjęcia na popularnych platformach np. OnlyFans. Jak orzekł jednak Trybunał Sprawiedliwości UE, właściciel tego portalu musi rozliczać VAT. Doradca podatkowy i partner BTTP Krzysztof Burzyński w rozmowie z "Business Insiderem" tłumaczy, że obowiązek rozliczenia ze sprzedaży dotyczy każdego, kto zarabia tam na swoich "produktach".
Obowiązek płacenia podatków
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoba, które decydują się na wystawienie swoich zdjęć lub filmików na portalu, musi wiedzieć, że w przypadku podatku VAT, to portal OnlyFans powinien rozliczać VAT z tytułu sprzedaży.
(...) Platforma pośredniczy więc w sprzedaży dostępu do treści tworzonych przez twórców oraz w przepływach finansowych między twórcą a użytkownikiem. I w świetle wyroku TSUE to platforma rozlicza VAT z tytułu sprzedaży, w której pośredniczy - wyjaśnia w rozmowie ekspert.
Z kolei użytkownicy, którzy decydują się wystawiać na sprzedaż swoje prywatne zdjęcia i filmy muszą wiedzieć jedno. Jeżeli ich sprzedaż stanowi źródło zarobku, sugeruje to na prowadzenie działalności gospodarczej, a więc taka powinni założyć.
Twórcy muszą się więc zastanowić, czy mogą np. zastosować zwolnienie podmiotowe VAT - mówi w rozmowie Krzysztof Burzyński.
Jak rozliczać podatki za sprzedaż zdjęć w sieci?
W rozmowie z "Business Insiderem" Krzysztof Burzyński wyjaśnia, że na początku należy ocenić częstotliwość sprzedaży. Jeżeli użytkownik w kolejnych miesiącach wystawia zdjęcia i otrzymuje za to wynagrodzenie, to powinien zarejestrować się jako podatnik VAT, jednak nie jest to koniecznością.
Powinien wówczas składać do polskiego urzędu skarbowego JPK_VAT, ale nie musi płacić podatku, skoro nie wykazuje go na fakturze. Z drugiej strony, jako czynny podatnik może odliczać VAT od towarów i usług zakupionych w związku ze swoją działalnością na portalu - wyjaśnia w rozmowie z "Business Insiderem".
Twórca zatem rozlicza podatek, ale go nie wpłaca. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik stwierdzi, że chce w ten sposób zarabiać, by taka sprzedaż stanowiło źródło utrzymania, to musi założyć działalność, zarejestrować się na VAT, a także wystawiać kupcom faktury.
Ekspert tłumaczy, że jeżeli jest się czynnym podatnikiem VAT, to niewystawianie faktury może się wiązać z karą finansową.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.