Zmiany w wypłatach chorobowego wciąż są zapowiadane przez rząd, ale o ich ostatecznym kształcie na ten moment wiadomo jeszcze niewiele.
Przede wszystkim mają dotyczyć wysokości wypłacanego chorobowego, które obecnie wynosi 80 procent wynagrodzenia i jest naliczane jako średnia z zarobków z ostatnich dwunastu miesięcy pracy.
Zmiany dotyczą też osób, których stosunek pracy ustał w trakcie trwania zwolnienia chorobowego. O tym, ile można przebywać na L4 i pobierać świadczenia z ZUS bez zatrudnienia informuje Gazeta Pomorska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Zmieniły się przepisy dotyczące wypłaty zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia, np. po rozwiązaniu umowy o pracę. Należy się teraz maksymalnie przez 91 dni. " - czytamy na stronach Gazety Pomorskiej.
Czytaj także: Nadchodzi babciowe. Kto otrzyma nowy zasiłek?
A rzeczniczka ZUS województwa kujawsko-pomorskiego tłumaczy, że zapisy te dotyczą także osób, których okres pobierania świadczeń został wyczerpany.
Jeżeli po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. O okolicznościach przyznania tego świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS - mówi Krystyna Michałek z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.