Kto ma prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych?
W świetle danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w Polsce prawo do zasiłku dla bezrobotnych ma zaledwie 16 proc. bezrobotnych Według wyliczeń businessinsider.com.pl, na 909,4 tysięcy osób pozostających bez pracy w Polsce, zasiłek pobiera tylko 145,5 tys. osób.
Czytaj także: W tych sytuacjach możesz stracić pracę. Zobacz, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika
*Niestety, według szacunków w tym roku bez pracy może zostać nawet 9-10 proc. Polaków. *Tylko niektórzy z nich dostaną zasiłek. Nie wszyscy zwolnieni z pracy będą mieć do niego prawo.
*Czytaj także: * Tarcza antykryzysowa. 5 tys. zł pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców
*Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? *Aby go otrzymać, najpierw należy zarejestrować się w urzędzie pracy - można zrobić najwcześniej dzień po ustaniu zatrudnienia, utracie prawa do renty lub po wykreśleniu działalności gospodarczej z ewidencji. Jeśli urząd pracy nie będzie miał dla nas odpowiedniej oferty pracy, przysługuje nam zasiłek, niemniej musimy spełnić podstawowe warunki.
Zasiłek dla bezrobotnych. Warunki otrzymania
Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, w ciągu ostatnich 18 miesięcy (bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania się jako bezrobotny) łącznie przez okres co najmniej 365 dni należało spełnić jedno z trzech poniższych wymagań:
- być zatrudnionym (nie jest ważne, czy na cały etat czy jego część) i pobierać przynajmniej minimalne wynagrodzenie, od którego opłacana była składka na Fundusz Pracy
- świadczyć usługi na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia (podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy musiała stanowić kwotę co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę)
- opłacać składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.