Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) świadczenie. Przysługuje osobie lub instytucji, która pokryła koszty pogrzebu.
Od 13 lat wysokość świadczenia nie zmieniła się i wynosi 4000 złotych. Teraz kwota ma wzrosnąć niemal dwukrotnie.
Zasiłek nie był waloryzowany od 2011 roku i nie wystarcza już na pokrycie większości kosztów pochówku - powiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Resort przeprowadził odpowiednie badania dotyczące kwot organizacji pogrzebu. Okazało się, że ustanowione 4000 złotych nie starczy nawet na pokrycie połowy rachunków.
Obecnie koszty zwykłego pogrzebu w Polsce wynoszą minimum 8-10 tys. zł. Koszty te są różne w zależności od regionu organizacji pogrzebu. (..) Celem proponowanej zmiany jest zmniejszenie obciążeń finansowych osób pokrywających koszty pogrzebu, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa - czytamy na stronie gov.pl
10 maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach. Zakłada on podwyższenie zasiłku pogrzebowego do kwoty 7000 zł. Przewidywany termin wejścia ustawy w życie to 1 lipca.
Przy staraniach o zwrot kosztów pogrzebu warto pamiętać, że ZUS nie zwróci nam pieniędzy w kilku przypadkach. Musimy wykazać, że doszło do pochówku.
Przede wszystkim, jeżeli pokażemy rachunek tylko za trumnę - nie otrzymamy zasiłku pogrzebowego. Wtedy ZUS uzna, że kosztu samego pogrzebu poniósł ktoś inny. I zwrotu pieniędzy nie będzie.
Podobnie sprawa wygląda z postawieniem nagrobka. Płytę nagrobną czy cały grobowiec można wykonać dużo wcześniej lub lata po pogrzebie. Brak nagrobka nie wyklucza ceremonii pogrzebu. Według przepisów ZUS nie jest to wydatek bezpośrednio związany z pogrzebem.