12 grudnia poseł Konfederacji Grzegorz Braun chwycił za gaśnicę i zgasił żydowskie świece chanukowe, które zapalono w Sejmie w związku ze Świętem Poświęcenia Świątyni Jerozolimskiej. Po tym incydencie Prezydium Sejmu ukarało posła odebraniem połowy uposażenia (na trzy miesiące) oraz całości diety poselskiej (na pół roku).
Zwolennicy Brauna nie próżnowali i natychmiast zorganizowali kilka zbiórek, żeby zrekompensować posłowi wspomniane straty finansowe. Pieniądze zbierano za pośrednictwem portalu Zrzutka.pl (Money.pl ustalił nieoficjalnie, że zbiórek było ponad 100!).
Po licznych apelach internautów, serwis poinformował, że zbiórki zostaną zablokowane.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Niedopuszczalne jest organizowanie Zrzutek związanych z pochwalaniem, wspieraniem lub propagowaniem nienawiści, przemocy, dyskryminacji, terroryzmu, faszyzmu lub innych ustrojów totalitarnych, publicznym pochwalaniem zbrodni lub przestępstw lub naruszeniem dóbr osobistych osób trzecich - wyjaśniono na Facebooku.
Choć mogłoby się wydawać, że to zakończy dyskusję, dzisiaj (19 grudnia) portal Wirtualnemedia.pl poinformował o nieoczekiwanym zwrocie w sprawie zbiórek.
Pieniądze jednak zostały wypłacone
"Zrzutka odblokowała obie zbiórki na Brauna. Na konto fundacji Brauna trafi łącznie 220 tysięcy złotych. Tak się w Polsce zarabia na nienawiści i antysemityzmie. Wstyd!'' - taka informacja pojawiła się na profilu Zespół Brauna na portalu X.
Sukcesem pochwaliła się również organizatorka jednej ze zbiórek - związana z Konfederacją Anna Kubala. "Po wykazaniu Zrzutka.pl nielegalności ich działania całkowite kwoty z OBU zbiórek zostały wypłacone na konto Fundacji Osuchowa. Dalsze informacje wkrótce" - napisała na portalu X.
Przypomnijmy: to Braun, w 2015 r., założył wspomnianą fundację. Zasiada w radzie nadzorczej wraz ze swoją żoną.
Zrzutka.pl tłumaczy
Dlaczego pieniądze zostały przelane? Przedstawiciele serwisu zrzutka.pl wyjaśnili to w obszernym oświadczeniu, zamieszczonym w mediach społecznościowych. Na początku wskazano na ''istotną różnicę" pomiędzy zakazaniem organizacji zbiórek o określonym celu i uniemożliwianiem dalszego gromadzenia pieniędzy na tych już istniejących, a "rozporządzeniem przez Spółkę środkami, które do czasu podjęcia ww. decyzji zostały już na takich zbiórkach zgromadzone".
Zrzutka.pl stanowi krajową instytucję płatniczą, podlegającą ustawie o usługach płatniczych. Środki wpłacane na określoną zbiórkę gromadzone są na prowadzonym przez nas dla jej Organizatora rachunku płatniczym i od momentu zaksięgowania wpłaty Organizator staje się ich właścicielem - czytamy w oświadczeniu.
Podkreślono również, że ''Zrzutka.pl sp. z o.o. nigdy nie jest właścicielem środków gromadzonych na rachunkach płatniczych jej klientów".
Na koniec przedstawiciele portalu Zrzutka.pl wyjaśnili, że - "z uwagi na zakres tajemnicy zawodowej dostawcy usług płatniczych" nie mogą udzielać "szczegółowych komentarzy w indywidualnych sprawach klientów".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.