Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych opublikowała komunikat dotyczący kontroli w polskich punktach handlowych. Dotyczyły one takich produktów jak kawa, herbata, herbatki owocowe i ziołowe. Towar sprzedawany jest za równo luzem, jak i w opakowaniach producenta.
Kontrola miała wykazać poziom jakości sprzedawanych produktów oraz zbadać, czy ich skład jest zgodny z tym deklarowanym. Wyniki, które opisał Polsat News, pozostawiają wiele do życzenia.
Czytaj również: Chciał kupić mięso w Biedronce. Wtedy zobaczył to na opakowaniu
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skontrolowali kawę i herbatę w sklepach. Oto, co odkryli
Kontrola została przeprowadzona w 91 sklepach w całej Polsce. W 54 punktach sprzedaży, czyli blisko 60 proc. badanych placówek, wykazano nieprawidłowości dotyczące jakości sprzedawanego towaru. W przypadku cech fizykochemicznych kontrolą objęto 190 partii, a nieprawidłowości stwierdzono w 16 z nich.
Badania laboratoryjne wykazały w kawie i herbacie obecność m.in. muszli ślimaków, kamyków, fragmentów plastiku, gałązek, cementu, piór ptasich. Takich zanieczyszczeń z pewnością nie spodziewa się żaden z konsumentów.
Dodatkowo wykazano obecność barwników niedopuszczonych do stosowania w herbatach, np. E 102 tatrazyny, E 104 żółcieni chinolinowej, E 123 amarantu. Dodatkowo w jednym z produktów, w którym miało być 100 proc. kawy rabusta, stwierdzono obecność ziaren arabiki. Zdarzały się również przypadki podmiany asortymentowej - w herbatach zamiast czarnej jagody czy borówki była obecna np. aronia.
Czytaj także: Motocyklista poczuł się urażony. Awantura. Oto finał
Sprawdzono również znakowanie 325 partii. Zakwestionowano aż 167 z nich. Dwa razy stwierdzono także sprzedaż towaru po upłynięciu daty minimalnej trwałości określonej przez producenta. Najwięcej błędów wykazano w przypadku towarów sprzedawanych luzem.
Inspektorzy w związku z wynikami kontroli wydali 36 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne oraz dziewięć decyzji w związku z odstąpieniem od wymierzenia kary pieniężnej ze względu na niską szkodliwość czynu. Sprzedawcy otrzymali 11 mandatów i otrzymali 49 zaleceń pokontrolnych. Dane te mogą ulec zmianie w zależności od wyników dalszego postępowania.