Rolnicy, którzy chcą otrzymać dofinansowanie na zbiornik retencyjny i nie zostać odprawieni z kwitkiem przez regionalne oddziały ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) muszą poznać warunki takiej dotacji. Na początku jednak warto wyjaśnić, o jaką kwotę toczy się gra. W ramach walki z suszą można otrzymać całkiem sporą sumę - nawet 100 tys. złotych. Na co można przeznaczyć te pieniądze? Za przyznane środki rolnicy mogą zakupić zraszacze wodne, pompy, armatki wodne, albo mogą zbudować studnie. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w zrównoważone, kropelkowe systemy.
Dotacje na zbiorniki wodne
Państwo polskie oferuje kilka programów pomagających w walce z suszą. Należy wyjaśnić, że część z dostępnych programów jest przeznaczona dla osób prywatnych, a część skierowana do jednostek samorządu terytorialnego. Jakie są programy wspomagające małą retencję?
Czytaj także: Druk Z15 - co to jest i jak go wypełnić?
"Miasto z Klimatem – zielono-niebieska infrastruktura" – konkurs Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Ministerstwa Klimatu. Do zdobycia samorządy mają środki, które są pomocne w zagospodarowaniu wód opadowych, a także do przeznaczenia na rozbudowę miejskich terenów zielonych.
"Retencja korytowa – to program międzyresortowy" spółki Wody Polskie. Skierowany jest do samorządów. Program ma przywrócić dwu funkcyjność urządzeń melioracyjnych, które mają zagwarantować retencję wód podczas suszy. Budżet, jaki został przeznaczony na ten cel wynosi łącznie 150 mln zł.
Czytaj także: Jak znaleźć numer księgi wieczystej?
"Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadniania w gospodarstwie" jest programem, który proponuje rolnikom Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogą za otrzymane pieniądze opłacić zbudowanie zbiornika do przechowywania wody albo zainwestować środki w odpowiednie systemy nawadniające.
Istnieją też programy dofinansowań dla osób niebędących rolnikami. Najlepiej jest dowiadywać się o nie bezpośrednio w swojej gminie.
Zbiornik retencyjny - dofinansowanie
Chcąc ubiegać się o dotacje należy przedstawić właściwe dokumenty, w tym wniosek umieszczony na stronie ARiMR, następnie informację o kwalifikacjach zawodowych wnioskodawcy, kosztorys inwestorski, załączniki preselekcyjne (jak kopia pozwolenia wodnoprawnego na pobór wody). Komplet dokumentów trzeba przynieść w wersji drukowanej i elektronicznej w formie zapisanych plików na CD.
Czytaj także: Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Ogromnym plusem jest fakt, że wnioskodawca może dostać zaliczkę w wysokości max 50 proc. całej kwoty przeznaczonej na pomoc.
Czytaj także: Kiedy nie trzeba rozliczać PIT?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.