Wskaźnik waloryzacji emerytur zależy od sytuacji gospodarczej kraju, przede wszystkim od wzrostu pensji. Na podstawie danych z pierwszych miesięcy tego roku można wstępnie szacować, jakie podwyżki dostaną emeryci w przyszłym roku.
Zła wiadomość dla emerytów. Co z waloryzacją?
W optymistycznym wariancie waloryzacja wyniesie około 3,18 proc. Wtedy, na każdy 1 tys. zł świadczenia, od marca przyszłego roku przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki. Waloryzacja w wariancie skrajnie optymistycznym? 3,58 proc.
Czytaj także: Emerytura możliwa wcześniej? Porozumienie podpisane
Na tym jednak dobre wiadomości i marzenia seniorów się kończą. Realnie wskaźniki waloryzacji w 2021 roku mogą być nie większe niż 2,8 proc. To wariant minimum, który uwzględni jedynie rosnące w sklepach ceny.
Choć obowiązujące przepisy dają seniorom prawo do świadczeń socjalnych, to nie gwarantują one wysokich podwyżek.
Konstytucyjne prawo do zabezpieczenia społecznego nie oznacza, że obywatel nie powinien ponosić skutków ekonomicznych pogorszonej sytuacji finansowej swego państwa, np. z powodu kryzysu ekonomicznego - pisze w jednej z analiz prof. Gertruda Uścińska, obecna prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, na które powołuje się prof. Uścińska w swojej analizie, emerytury muszą być waloryzowane, a wskaźnik nie może być oderwany od sytuacji gospodarczej w kraju. W czasie kryzysu i globalnej recesji może być jednak bardzo niski.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.