Czy 500 plus czeka waloryzacja? Według prawicy ten program miał znacznie wpłynąć na poprawę dzietności w Polsce, gdzie - według statystyk - społeczeństwo się starzeje.
Jarosław Kaczyński jest wściekły, że Polki mimo programu 500 plus przestały rodzić - pisze "Gazeta Wyborcza".
Wzrost zgonów, spadek urodzeń
W 2020 roku zmarło najwięcej osób od zakończenia II wojny światowej. Pandemia koronawirusa również przyczyniła się do zwiększenia liczby zgonów, podczas gdy w ubiegłym roku urodziło się najmniej dzieci od 2004 roku.
Zmiany w 500+
Nowy program demograficzny nieoficjalnie ma być częścią programu zawierającego plany inwestycyjne dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego gdy minie pandemia.
Oprócz tego szykują się duże zmiany. Pierwszą z nich jest powołanie nowego urzędu - Instytutu na rzecz Rodziny i Demografii. Dodatkowo program 500+ może doczekać się waloryzacji. Innym sposobem, jaki mają rządzący na rozwiązanie problemu spadku urodzeń w Polsce, jest coroczne zwiększanie świadczenia o stałą kwotę (niezależnie od inflacji) tak jak dzieje się w przypadku podwyżek emerytury minimalnej.
Pierwsza waloryzacja miałaby się odbyć w 2023 roku, przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Prawdopodobnie 500 plus byłoby podwyższane o wskaźnik inflacji - podaje "Gazeta Wyborcza".
1 lutego ruszył internetowy nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500 plus". Od 1 kwietnia natomiast możliwe będzie złożenie wniosku drogą tradycyjną, czyli poprzez wizytę w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.