Do tej pory bonem turystycznym przysługującym na dziecko do 18. roku życia można opłacić za noclegi w obiektach turystycznych oraz za imprezy turystyczne z minimum jednym noclegiem. Gdy zmiany podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę wejdą w życie, bony będą mogły służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Jest jednak warunek. Chodzi o objęcie pakietem minimum dwóch usług.
Zmiany w bonie turystycznym. Co na to branża?
Branża cieszy się na zmianę. Nowe przepisy znacznie rozszerzają katalog aktywności opłacanych bonami i listę podmiotów turystycznych, które mogą korzystać z programu - uważa Polska Organizacja Turystyczna.
Nowe możliwości. I tak, operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to na przykład usługi przewodnickie, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.
W ten sposób bon może pomóc nie tylko właścicielom obiektów i osobom bezpośrednio w nich zatrudnionym, ale także pracownikom szerzej rozumianej branży turystycznej: pilotom wycieczek, przewodnikom, instruktorom i animatorom czasu wolnego czy osobom odpowiadającym za transport i wyżywienie" - wyjaśnia POT.
Z bonu turystycznego można korzystać od sierpnia 2020 r. To jednorazowe świadczenie w wysokości 500 zł przysługujące na dzieci do 18. roku życia. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.
Bon jest wolny od podatku i nie wlicza się go do wysokości dochodu. Z wykorzystaniem bonu nie trzeba się spieszyć, bo będzie można go spożytkować aż do 31 marca 2022 r.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.