Obecnie kodeks pracy mówi o tym, że 20 dni urlopu wypoczynkowego przysługuje takiemu pracownikowi, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat. 26 dni "wolnego" dostaje pracownik zatrudniony co najmniej 10 lat.
Czytaj także: Piekło na Helu. Czegoś takiego jeszcze nie było. Inwazja
Wyłączeniu z tego limitu podlegają 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Trzeba pamiętać o tym, że pracodawca nie powinien zmuszać pracowników do zaplanowania całego urlopu wypoczynkowego.
Kodeks pracy. Wzrośnie liczba dni urlopu?
Pojawiły się trzy propozycje zmiany wymiaru urlopów. Pierwsza z nich mówi o 26 dniach wolnego dla każdego pracownika, bez względu na staż pracy.
Kolejna propozycja również zakłada traktowanie wszystkich w ten sam sposób. Urlop miałby jednak zostać wydłużony do 31 dni.
Na początku 2021 roku związkowcy z OPZZ złożyli na spotkaniu Rady Dialogu Społecznego postulat wydłużenia urlopu do 35 dni dla wszystkich pracowników. Gdyby udało się wprowadzić to rozwiązanie, Polacy mieliby naprawdę sporo czasu na ładowanie akumulatorów!
Przedstawiciele strony związkowej argumentują swoją propozycję tym, że Polacy pracują o wiele dłużej od mieszkańców Europy Zachodniej, a obecny wymiar urlopu ustalany był kilkadziesiąt lat temu, w innych realiach społeczno-gospodarczych. Pracodawcy z kolei uważają, że dodatkowe obciążenia w czasie obecnego kryzysu gospodarczego negatywnie wpłyną na sytuację gospodarczą - powiedział Mateusz Boguszewski, główny księgowy w firmie inFakt, cytowany przez "Gazetę Pomorską".
Czytaj także: TVN24 zniknie z anteny? Stacja bez nowej koncesji
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.