We wtorek rząd ma zająć się projektem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw. Jego autorem jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Mając na względzie ogromną skalę programu oraz ponoszone na niego nakłady finansowe, zasadnym jest weryfikacja i optymalizacja procesu przyznawania i obsługi świadczenia 500 plus – napisano w wykazie prac legislacyjnych i programów KPRM.
Zmiany w programie 500 plus
Rząd planuje zmienić zasady składania wniosków o 500 plus, ale także formę jego wypłaty. Wnioski o pieniądze będzie można składać wyłącznie w sposób elektroniczny, a świadczenie ma zostać wypłacone tylko w formie bezgotówkowej.
Proponowana zmiana eliminuje mankamenty wynikające z obecnego procesu obsługi świadczeń 500 plus. Zakłada się zmianę jednostki obsługującej program +Rodzina 500 plus+ na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jako instytucji dysponującej odpowiednimi zasobami oraz systemami informatycznymi, a tym samym będącej w stanie sprawnie i efektywnie obsługiwać świadczenia 500 plus. Zakłada się ponadto wykorzystanie wyłącznie elektronicznych kanałów składania wniosków i wypłatę świadczeń jedynie w formie bezgotówkowej – wynika z projektu nowelizacji.
Autorzy projektu podkreślają, że zmiany mają na celu optymalizację procesu przyznawania i obsługi świadczenia, a tym samym "bardzo istotną redukcję kosztów jego obsługi". Według szacunków w latach 2022-2032 łączne koszty obsługi wyniosą ok. 427 mln zł, co ma oznaczać oszczędności dla budżetu państwa na poziomie ok. 3,1 mld zł w okresie 10 lat.
Projekt zakłada również zmianę w zakresie przyznawania 500 plus. Świadczenie ma przysługiwać w Polsce w pełnej wysokości niezależnie od ustalenia pierwszeństwa w wypłacie świadczeń w innym kraju.
Zobacz także: Rekonstrukcja rządu. Tajemnicza zapowiedź Adama Bielana