Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podjął decyzję o wprowadzeniu zmian w programie "Czyste powietrze" pod koniec lutego 2024 roku.
Jak wynika z opinii ekspertów, `na polskim rynku oferowanych jest wiele pomp ciepła wyprodukowanych w Azji niespełniających wymagań jakościowych i niezgodnych z parametrami technicznymi.
Aktualne zasady mają chronić wnioskodawców i ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń, które bez termomodernizacji domu, zamiast obniżać, to podwyższają rachunki za ogrzewanie - podkreśliła prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zmienia się w programie "Czyste powietrze"?
Zgodnie z decyzją zarządu Funduszu, dotacje z programu "Czyste powietrze" będą przyznawane tylko do pomp ciepła i kotłów zgazowujących drewno oraz na pellet, które będą znajdować się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).
Czytaj także: Będzie ciepło, ale z domu lepiej nie wychodzić. Niebo zrobi się ponure, a powietrze niezdrowe
Do 13 czerwca ma obowiązywać okres przejściowy, w którym producenci oraz dystrybutorzy, przejmujący obowiązki producenta przy wprowadzaniu produktu na rynek Polski, będą musieli uzupełnić niezbędną dokumentację, a także badania dla oferowanych przez siebie urządzeń grzewczych.
Po 13 czerwca nie będzie można otrzymać dotacji z "Czystego powietrza" do pomp ciepła oraz kotłów na drewno, które nie znajdą się na liście ZUM prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska.
Czytaj także: Nie wiesz, jakie masz powietrze? Spójrz na porosty!
Jak czytamy na portalu rządowym, ma to na celu "wybór urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów".
Podsumowując. Nowe zasady umożliwiają skorzystanie z trzech opcji:
- wniosek złożony do 21 kwietnia - pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
- wniosek złożony od 22 kwietnia i dowód zakupu urządzenia do 13 czerwca - pozwala na dotację na urządzenia spoza listy ZUM;
- wniosek złożony od 22 kwietnia i dowód zakupu urządzenia od 14 czerwca - dotacja tylko na urządzenia z listy ZUM.
Program "Czyste Powietrze" – z budżetem 103 mld zł – to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.