Czas ofert first minute nieubłaganie dobiega końca. Z przedsprzedaży wakacyjnych wyjazdów można skorzystać tylko do ostatnich dni marca. ''Spóźnialskim'' pozostają oferty last minute, czyli wyjazdy na tzw. ostatnią chwilę. Jest to rozwiązanie, z którego korzysta wielu Polaków. Ale czy na pewno się opłaca?
Ubiegłoroczne doświadczenie pokazuje, że oferty last minute nie są tak zachęcające, jak mogłoby się wydawać, a ci, którzy chcieliby zaoszczędzić, powinni raczej planować podróże z dwu- lub trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
Choć na co dzień spontaniczność jest w cenie, w przypadku wakacyjnych wyjazdów niekoniecznie się sprawdza. Co więcej, ostatnie miejsca w samolotach zazwyczaj są jednymi z najdroższych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jest jednak pewien sposób, by oszczędzić na wakacjach z biurem podróży nawet kilkaset złotych. Chodzi o tzw. pakietowanie dynamiczne.
Pakietowanie dynamiczne — co to takiego?
Dynamiczne pakietowanie jest rodzajem oferty sprzedawanej przez biura podróży. Jest to opcja o tyle atrakcyjna, że stwarza klientowi możliwość dopasowania wyjazdu do swoich oczekiwań. Bazuje na aktualnych promocjach oraz trendach, przez co potrafi być bardzo korzystna cenowo.
Pakietowanie dynamiczne polega na złożeniu poszczególnych składowych wycieczki (biletu lotniczego, ubezpieczenia, pokoju w hotelu, transferów, itp.) w jedną, atrakcyjną cenowo ofertę. W dużym uproszczeniu: chodzi o upolowanie najkorzystniejszej w danym momencie oferty na rynku.
W ramach wyjazdu z touroperatorem klient może zmieniać hotele oraz ich standard albo wybrać lotnisko, z którego chce wyruszyć w podróż. Ale na tym nie koniec.
Oferty które są tworzone dzięki tej technologii, stanowią coraz większy udział w sprzedaży w biurach podróży. Klient jest coraz bardziej świadomy. Szukając tańszego wyjazdu, wybierając właśnie ofertę przygotowaną na bazie pakietu dynamicznego, klienci często są w stanie zrezygnować na przykład z bagażu rejestrowanego – wyjaśniła Katarzyna Papis, Dyrektor Sprzedaży E-commerce Fly.pl, cytowana przez podroze.wprost.pl.
Warto podkreślić, że rezygnacja z bagażu rejestrowanego, w zależności od kierunku, może oznaczać oszczędność rzędu nawet 600-700 zł.
Pakietowanie dynamiczne ma swoje zalety, ale i wady, a właściwie jedną wadę — nie nadaje się dla podróżników bez doświadczenia, którzy nie czują się pewnie podczas wyjazdów zagranicznych, nie znają języka obcego, chcą mieć zapewniony transfer z i na lotnisko, opiekę rezydenta czy łatwy dostęp do wycieczek fakultatywnych.