Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Znowu będzie panika? Tego produktu może zabraknąć w sklepach

351

W ostatnich tygodniach wśród Polaków wybuchła panika cukrowa, przez co wiele osób zaczęło nabywać cukier w niespotykanych wcześniej ilościach, doprowadzając do jego chwilowych braków na półkach. Tymczasem branża mleczarska zwraca uwagę na swoje problemy i apeluje do rządu o działanie. Czy grozi nam brak mleka na sklepowych półkach?

Znowu będzie panika? Tego produktu może zabraknąć w sklepach
Czekają nas puste półki? Tego produktu może zabraknąć w sklepach (Pexels, Pixabay)

Od kilku tygodni w wielu polskich sklepach możemy nabyć ograniczoną ilość cukru - popularne sieciówki wprowadziły ograniczenia do 5 kg i 10 kg na jednym paragonie. Podyktowane to było zachowaniem grupy klientów, która kupowała popularne słodzidło w niespotykanych ilościach. To nakręciło z kolei panikę cukrową i obawy związane z niedostępnością towaru na rynku.

Czekają nas puste półki? Tego produktu może zabraknąć w sklepach

Czy w kolejnych tygodniach na półkach w sklepach zabraknie mleka? To zasadne pytanie, biorąc pod uwagę ostatni apel branży mleczarskiej, która zwraca na to, że wysokie ceny energii elektrycznej i gazu powoli "zabijają" przedsiębiorstwa.

Dodatkowym problemem jest przewidywane "wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów niepozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków" - jak napisano w stanowisku Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Zdaniem przedstawicieli firm mleczarskich, choćby chwilowy brak dostępu do prądu będzie potężnym ciosem dla branży. "Mleko nie może czekać kilku dni na przetworzenie, zaś produkty gotowe na magazynowanie bez określonego poziomu dostaw nośników energii" - dodano w oświadczeniu.

Wystarczą 2-3 dni bez dostępu do energii elektrycznej, by firmy mleczarskie poniosły gigantyczne straty, po których część z nich może się nie podnieść. Na tym jednak nie koniec problemów.

Spowoduje to przerwanie procesów produkcyjnych, co skutkować będzie niedoborem wyrobów na rynku i poważnymi stratami finansowymi dla zakładów. Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany. Wtedy pojawi się problem co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane - czytamy w stanowisku Związku Polskich Przetwórców Mleka.

Mleczarze mieli już kilkukrotnie apelować do rządu o korzystne dla siebie zmiany w przepisach, ale wszelkie działania nie przyniosły pożądanego skutku.

Dlatego związek zdecydował się na jasny komunikat, bo jak podkreśla, "rząd nie podejmuje aktywnych działań na rzecz objęcia ochroną naszej branży przed czynnikami mającymi negatywny wpływ na działalność nie tylko zakładów przetwórczych, ale także rolników".

Zobacz także: Ukraina próbuje wznowić eksport zboża. Sytuacja jest bardzo trudna
Autor: ŁKU
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Żegnają 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Czesi piszą o polskim megamieście. Ma być większe od Warszawy
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
To odróżnia Ronaldo od Messiego. Laureat Złotej Piłki wskazał szczegół
Robert Lewandowski idzie po Złotą Piłkę? Znany portal pokazał swój ranking
Białoruska propaganda straszy Polską. "Demony chcą przejąć Białoruś"
Świebodzin zdetronizowany. Nowy pomnik Jezusa będzie dużo wyższy
Pożar Biedronki. Sklep niemal doszczętnie spłonął
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić