Od 2022 roku obowiązują nowe terminy, w których płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych). To niewątpliwie bardzo ważna informacja dla tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą.
"Fakt" wyjaśnia, co jest najistotniejsze. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że do 1 stycznia 2024 roku płatnik składek może skorygować dokumenty rozliczeniowe, które były złożone za okres od stycznia 1999 do grudnia 2021 roku.
Korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okres od stycznia 2022 r. płatnik może przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy - dodaje tabloid.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co wydarzy się po upływie tych terminów? Wówczas korekty będą mogły być sporządzane wyłącznie z urzędu przez ZUS i tylko na koncie ubezpieczonego.
Korekty takie ZUS wykona na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W wyniku tych korekt nie nastąpią żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek - zauważył rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, cytowany przez "Fakt".
Rzecznik ZUS przypomina. Kończy się czas
Żebrowski spostrzegł jednocześnie, że każdy płatnik składek powinien zająć się weryfikacją dokumentów rozliczeniowych, które przekazał do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za okresy od stycznia 1999 do 2021 roku.
Korektę tych dokumentów będzie można przekazać najpóźniej 1 stycznia 2024 r - podsumował.