Z początkiem przyszłego roku zacznie obowiązywać art. 4 nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiana obejmie również część innych ustaw regulujących zapisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w przypadku choroby i macierzyństwa.
Przepis ten daje ZUS bardzo szerokie możliwości zbierania informacji o konkretnej, ubiegającej się o zasiłek osobie od bliżej niesprecyzowanych podmiotów i osób. Jak podaje prawo.pl, na podstawie tego artykułu znajomy czy sąsiad będą musieli udzielić ZUS informacji o korzystającej ze świadczenia osobie.
Nowe uprawnienia urzędników
Pracownicy ZUS będą mogli również zapytać o to, czy osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim nie wykonuje pracy. Nie ma znaczenia, czy będzie wtedy przebywała w domu.
"Jedynie członek rodziny będzie mógł odmówić odpowiedzi na pytania w toku postępowania, jeśli mogłoby wiązać się to z odpowiedzialnością karną dla niego lub osoby bliskiej" - tłumaczy Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.
Członkowie rodziny, moim zdaniem, nie będą wzywani na świadków. Ale już dane logowania telefonów w konkretnej lokalizacji czy strony na portalach społecznościowych nie będą objęte zwolnieniem - dodaje Przemysław Hinc
Od 18 września 2021 r. na mocy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych ZUS ma prawo do występowania z żądaniem zwrotu zasiłku chorobowego, gdy był on nienależnie pobrany.
Za kwoty nienależnie pobranych świadczeń uważa się świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.
Co się zmienia?
Jak wskazuje Hinc, do tej pory sądy powoływały się na art. 84 ust. 2 pkt 2. Miały się jednak zdarzać orzeczenia przeciwne, które wskazywały, że podstawa nie jest wystarczająca, by odmówić wypłaty świadczenia.
W efekcie wykształciły się dwa nurty orzecznicze, a sądy orzekające na korzyść Zakładu stosowały ten przepis jak przysłowiową protezę, którą niejako uzupełniano brak normy ustawowej, by dać ZUS prawo do domagania się zwrotu świadczeń uznawanych za nienależne - dodaje.
Na tym jednak nie koniec zmian. Wraz z końcem bieżącego roku w życie wejdzie art. 4 nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, który zmienia przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
W myśl nowych przepisów ZUS będzie mógł pozyskać dane i informacje niezbędne do ustalenia prawa do zasiłków, ich wysokości, podstawy wymiaru oraz do ich wypłat.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.