Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest zalewany wnioskami o wyrównanie 500 plus. Skąd pomysł składania takich dokumentów? Krystyna Michałek, która jest regionalnym rzecznikiem prasowym ZUS województwa kujawsko-pomorskiego wyjaśniła w rozmowie z "Gazetą Pomorską", że to efekt... fałszywych informacji krążących po sieci.
W internecie można znaleźć doniesienia o rzekomych wyrównaniach świadczenia 500 plus. Polacy mają nadzieję, że to prawda i zgłaszają się po "zaległe" pieniądze.
Wyjaśniamy, że zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 roku to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze 500 plus zmieni się w 800 plus. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku - podkeśliła Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana przez "Pomorską".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak złożyć wniosek o 500 plus?
Wnioski o 500 plus należy kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest to możliwe za pośrednictwem trzech kanałów:
- portalu PUE ZUS
- portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
- bankowości elektronicznej
Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2023 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym terminie do 3 miesięcy - podano na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).