Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie zawiesi ani nie zmniejszy twojego świadczenia, jeżeli uzyskałeś prawo do emerytury i ukończyłeś powszechny wiek emerytalny (60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna). Wysokość przychodu nie ma tutaj żadnego znaczenia.
Jeżeli kontynuujesz (bez rozwiązania stosunku pracy) pracę w tym samym miejscu co przed przejściem na emeryturę, wtedy twoja emerytura zostanie zawieszona – bez względu na wysokość twoich zarobków - do czasu, aż rozwiążesz stosunek pracy i złożysz wniosek o podjęcie jej wypłaty - wyjaśnia "Super Express".
Dziennik jednocześnie tłumaczy, że nie będziesz mieć zawieszonego czy też zmniejszonego świadczenia, gdy posiadasz prawo do emerytury częściowej, renty inwalidy wojennego lub do renty rodzinnej po takim inwalidzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
ZUS może zmniejszyć lub zawiesić świadczenia
"Super Express" podaje również, że ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłatę świadczenia w przypadku tych osób, które nie osiągnęły wieku emerytalnego. W ten sposób może również postąpić względem rencistów.
Zarówno osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, jak i renciści mogą dorabiać, ale muszą kontrolować, czy zarobki nie są zbyt wysokie i nie doprowadzą do zmniejszenia lub zawieszenia wypłat z ZUS - objaśnia dziennik.
Na jakim poziomie znajdują się kwoty wpływające na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia? Ten pułap zmienia się aż cztery razy w roku. Dochodzi do tego w marcu, czerwcu, wrześniu, a także w grudniu. Do emerytury możesz dorabiać wtedy, gdy przychód nie jest wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.