Z komunikatu ZUS wynika, że na subkontach osób zmarłych znajduje się średnio po 29 tys. zł. Niewiele osób jednak wie, że wypłata nie następuje automatycznie po śmierci osoby ubezpieczonej.
- Część składek emerytalnych można dziedziczyć. Dotyczy to składek przekazywanych do II filaru systemu emerytalnego, czyli na konto emerytalne w ramach Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) oraz na tzw. subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Natomiast środki zgromadzone na głównym koncie w ZUS nie podlegają dziedziczeniu - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik ZUS we Wrocławiu, cyt. przez portal tuwroclaw.pl
Co trzeba zrobić, żeby pieniądze zostały wypłacone osobie dziedziczącej środki? Należy złożyć wniosek w ZUS.
Czytaj także: 39-latka poszła na grzyby. Przeżyła horror
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Żeby pieniądze od nas dostać – trzeba złożyć w ZUS wniosek. Prawo do dziedziczenia mają osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem OFE oraz tego, który wprawdzie do OFE nie przystąpił ale urodził się po 1968 r. Jeśli zmarły nie złożył żadnej dyspozycji dotyczącej dziedziczenia, środki wchodzą w skład masy spadkowej - dodaje Iwona Kowalska-Matis.
Czym jest subkonto? Subkonto to część konta emerytalnego osoby ubezpieczonej w ZUS-ie. Prowadzone jest ono dla osób, które są członkami OFE, oraz osób, które do OFE nie przystąpiły, ale urodziły się po 1968 r. - Krótko mówiąc oznacza to, że wszyscy, którzy urodzili się przed tą datą, posiadają subkonto tylko wtedy, gdy należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) - tłumaczy Kowalska-Matis, cyt. przez portal tuwroclaw.pl
Formularze do subkonta dostępne są na stronie www.zus.pl. Aby uzyskać wypłatę zsubkonta ZUS, należy złożyć odpowiedni wniosek.