Niejedna osoba w Polsce skorzysta z prawa przejścia na wcześniejszą emeryturę. Prawo to przysługuje obywatelom RP, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku, ale przed 1 stycznia 1969 roku. Z przywileju nie może jednak skorzystać każdy, gdyż dotyczy to tylko niektórych zawodów.
Warunki przejścia na emeryturę warunkuje ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 roku. Wcześniejsze przejście na emeryturę dotyczy przede wszystkim osób, które wykonywały prace w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub o znacznym stopniu uciążliwości. Ponadto obejmuje również pracę wymagającą wysoką sprawność psychofizyczną ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia.
ZUS wyszczególnił na swojej stronie internetowej, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę. Urodzeni pomiędzy 1949 a 1968 rokiem mogą to zrobić w przypadku:
- Osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego,
- posiadania udokumentowanego stażu składkowego i nieskładkowego (20 lat w przypadku kobiet i 25 w przypadku mężczyzn),
- osiągnięcia wymaganego stażu pracy o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach,
- niebycia członkami OFE lub zrzeczenia się środków z OFE na rzecz dochodów budżetu państwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Fakt zatrudnienia w szczególnych warunkach potwierdza pracodawca, który musi dokonać odpowiedniego wpisu w świadectwie pracy zatrudnionego. Ostatnim krokiem do otrzymania wcześniejszej emerytury jest złożenie wniosku. Zrobić to można zarówno online, jak i w urzędzie ZUS. Aby wszystko przebiegło pomyślnie należy uzupełnić go o dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnych warunkach, lub w szczególnym charakterze.