Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, a jednocześnie przypomina seniorom, że wszelkie zmiany w obrębie danych potrzebnych do wypłat powinny być jak najprędzej zgłaszane. Tę zasadę na uwadze powinni mieć wszyscy, którzy otrzymują jakiekolwiek pieniądze z ZUS.
Jeżeli podczas wypłaty emerytury, zasiłku czy też renty lub innego świadczenia okaże się, że numer konta bankowego jest nieaktualny, wysłane środki zostaną cofnięte.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Identyczny kłopot mogą mieć osoby, które dostają świadczenie do rąk własnych. Nieaktualny adres zamieszkania udostępniony ZUS grozi brakiem emerytury. W takiej sytuacji nie seniorzy nie dostaną też wszelkich listownych informacji z ZUS.
Jeśli ktoś nie zmieni adresu na aktualny, a my wyślemy na ten adres korespondencję, to będzie ona doręczona skutecznie, czyli skutki jej doręczenia będą obciążały adresata korespondencji. Dlatego należy zgłaszać nam każdą jego aktualizację, w tym także zmianę adresu elektronicznego - przekazała Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, którą cytuje biznes.interia.pl.
ZUS przypomina. Masz na to niewiele czasu
Rzeczniczka przypomniała także, że jest tylko jeden patent, by ustrzec się problemów. Najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem wypłaty emerytury lub innego świadczenia trzeba zgłosić zmianę danych.
Każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego nasz klient powinien zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym wypłacamy mu, co miesiąc jego pieniądze. Jeśli ktoś zrobi to z zbyt późno lub w ogóle o tym zapomni wypłacona przez nas emerytura lub renta wróci z powrotem do nas - oznajmiła Kowalska-Matis.
Czytaj także: Skandal w Wielkiej Brytanii. Banner z Putinem na wiecu