ZUS wypłacił już około 300 mln złotych w ramach programu "Dobry start". Kolejne środki na konta rodziców będą wysyłane już w poniedziałek (31 lipca).
ZUS na bieżąco wypłaca środki z programu. Do rodzin trafiło już ponad 300 mln złotych. Liczba dzieci, na które wypłacono świadczenie, przekroczyła 1 mln. W najbliższych dniach ZUS przeleje kolejne środki - przekazała za pośrednictwem PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Wnioski o wsparcie można składać od początku lipca. 300 zł jest przyznawane jednorazowo. Te środki mają pozwolić rodzicom na skompletowanie wyprawki szkolnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak ubiegać się o 300 plus?
Świadczenie "Dobry start" potocznie jest określane mianem 300 plus. Wsparcie przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej na swojej stronie internetowej.
Wnioski można składać tylko online. Przyjmowanie dokumentów odbywa się poprzez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.