Program 800 plus niezmiennie kontynuuje swoje działanie. 1 lutego rozpoczęto proces przyjmowania wniosków na nowy okres rozliczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Według najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych złożono już niemal 3 mln wniosków, które dotyczą łącznie 4,6 mln dzieci.
Przypomnijmy, że świadczenie obejmuje wszystkie dzieci poniżej 18. roku życia, a na jego wypłatę nie wpływają dochody osiągane przez rodziców. Od 1 stycznia 2024 r. stawka miesięczna wzrosła z 500 do 800 zł. Był to jednak proces automatyczny, w przeciwieństwie do wniosków na nowy okres rozliczeniowy.
Czytaj również: Ile jest warte 800 plus? Można się zdziwić
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skoro rozpoczyna się on jednak 1 czerwca, dlaczego powinniśmy już teraz zadbać o wypełnienie formalności? Okazuje się, że ZUS przyznaje świadczenia na czerwiec 2024 r. tylko do końca kwietnia. A co w sytuacji, jeżeli o tym zapomnimy?
- Jeżeli rodzice nie chcą mieć przerwy w wypłacie 800 plus, powinni prawidłowo wypełniony wniosek złożyć do końca kwietnia. Wówczas świadczenie zostanie wypłacone w czerwcu. Jeśli dokument wpłynie w maju, to przelew z ZUS-u trafi na konto do 31 lipca z wyrównaniem za czerwiec. A jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca - przypomniał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.
Istnieje kilka opcji, które pozwalają nam złożyć wniosek o wypłatę 800 plus. Najwygodniejszymi rozwiązaniami są te internetowe, jak portal Emp@tia, bankowość elektroniczna, PUE ZUS czy aplikacja mZUS na urządzeniach mobilnych.
Ostatnie dni, by dostać 800 plus w terminie. Co jeżeli zapomnimy o wysłaniu wniosku?
Najbardziej spóźnialscy mogą jednak stracić część przysługującego świadczenia. Termin składania wniosków na wspomniany nowy okres rozliczeniowy kończy się bowiem 30 czerwca. Jeżeli przegapimy tę datę, nie będziemy mogli już liczyć na wyrównanie, a pieniądze przepadną. Świadczenie będzie wypłacane na bieżąco od miesiąca złożenia wniosku.
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Jednym z nich są chociażby narodziny dziecka — rodzice mają trzy miesiące od dnia narodzin, by złożyć wniosek i liczyć na wyrównanie bez żadnych zastrzeżeń.